AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy 28.01.2019: Boeing PAV, CityAirbus, Amazon Scout i JD.com

Zapraszam na przegląd prasy z dnia 28.01.2019 – cykliczne skróty najważniejszych wieści płynących ze świata dronów. Tym razem 3 informacje o 3 nowych konstrukcjach: Boeing PAV i CityAirbus to dwie konkurencyjne latające taksówki bez pilota na pokładzie. Amazon Scout to kolejna próba podejścia firmy Amazon do automatycznych dostaw swoich produktów do klientów – tym razem drogą lądową. A JD.com nie ogląda się za siebie i zaczyna bezzałogowe dostawy w Indonezji.

Boeing PAV

Boeing pokazał swój pierwszy prototyp pasażerskiego drona o jakże prostej nazwie – PAV (Passenger Air Vehicle). Jest on napędzany energią elektryczną, według specyfikacji na jednym ładowaniu może przelecieć 50 mil (ok. 80 km). Nad PAV’em pracuje dedykowany zespół o nazwie Boeing NeXt. Pierwszy lot testowy odbył się 22 stycznia bieżącego roku w Manassas w Wirginii (USA),

CityAirbus

Airbus – główny konkurent Boeinga w załogowym lotnictwie, a teraz również w dążeniu do stworzenia „drona załogowego” – ogłosił przeprowadzenie w najbliższych tygodniach prób swojej powietrznej taksówki bez pilota na pokładzie. Elektryczna 4-osobowa maszyna o nazwie CityAirbus będzie wykonywać testowe loty w fabryce śmigłowców w Donauworth w południowych Niemczech. Usługi z wykorzystaniem CityAirbus rozpoczną się najwcześniej w 2023 r.

Amazon Scout – tym razem próba automatycznych dostaw jeżdżącym robotem

O Amazon PrimeAir pisaliśmy już wielokrotnie. Testy dalej trwają, ale usługi dostaw nie są jeszcze realizowane komercyjnie na taką skalę, na jaką pewnie chciałby ten amerykański potentat. Amazon nie poddaje się jednak i tym razem firma rozpoczyna testy Amazon Scout – jeżdżących robotów. Pierwsze próby dostaw dla klientów odbędą się się w hrabstwie Snohomish w stanie Waszyngton w USA.

Chiński odpowiednik Amazona – JD.com – wkracza w kolejną fazę dostaw z powietrza!

Największy chiński detaliczny sklep internetowy JD.com zaczął z pomocą dronów dostarczać swoje towary poza granicami Chin. JD.com już od dwóch lat w ten sposób dostarcza produkty na obszarach wiejskich w Chinach. Tym razem – po otrzymaniu wszystkich potrzebnych zgód – rozpoczął testy w Indonezji. Nie będzie to łatwe zadanie – Indonezja to największe państwo wyspiarskie – składa się z ponad 3000 wysp.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Konferencja naukowa "Eksploatacja Bezzałogowych Systemów Latających" - 6.03.2019, Warszawa

Następny

Załącznik 6 i 6a z tekstem ujednoliconym - nieoficjalna wersja

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *