Posts In Category

Z Polski

SORA - EASA
AktualnościZ Polski

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego zgłosił do EASA kolejne odstępstwo o sygnaturze LBSP/SPEC/O/2024-04 dotyczące etapu nr 2, etapu nr 3 procedury SORA oraz alternatywnego sposób spełnienia wymagań dla etapu nr 9 analizy ryzyka SORA zgodnie z akceptowalnymi metodami spełnienia wymagań (AMC) do rozporządzenia UE 2019/947.

Read More
Farada zdobywa afrykańskie niebo (Kenia)
AktualnościZ PolskiZe Świata

Farada Group zasłynęła w Polsce dzięki uruchomieniu pierwszych komercyjnych dalekodystansowych lotów z transportem medycznym, które w ubiegłym roku były realizowane na kilku trasach w całej Polsce (z Warszawy do Sochaczewa i Pułtuska, a także z Ostrołęki do Pułtuska, Ostrowi Mazowieckiej, Łomży, z Gdańska do Helu oraz w obrębie Jastrzębia-Zdroju). Obecnie

Read More
Wytyczne nr 9/2024 Prezesa ULC
AktualnościPrawoZ Polski

27 czerwca 2024 zostały ogłoszone Wytyczne nr 9/2024 Prezesa ULC będące alternatywnym sposobem spełnienia wymogów (AltMoC) dla przestrzeni i obszaru przyległego do obszaru operacji SBSP w kategorii szczególnej dla dronów o wymiarze typowym wynoszącym maksymalnie 3 metry.

Read More
KSID - Krajowy System Informacji Dronowej - drony.gov.pl
AktualnościZ Polski

W ostatnim dniu czerwca – 30.06.2024 r. – Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na kontach operatorów SBSP w systemie KSID (Krajowy System Informacji Dronowej) uruchomiła nowe moduły do planowania zaawansowanych operacji SBSP na obszarze Polski.

Read More
CoTuLata.pl
AktualnościZ Polski

Dnia 27.06.2024 r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oficjalnie zaprezentowała serwis www (https://cotulata.pl/) oraz aplikację mobilną na Androida (póki co) do sprawdzania i zgłaszania do służb porządkowych lotów dronów, które są wykonywane bez zgłoszenia w aplikacji DroneTower lub zwyczajnie wyglądają na podejrzane lub niebezpieczne.

Read More
DroneTower - aktualizacja
AktualnościZ Polski

W sklepach Google i Apple pojawiła się aktualizacja aplikacji DroneTower do zgłaszania lotów dronów. Nowe wersja 1.1 przyniosła przede wszystkim usprawnienia dotychczasowych funkcjonalności, nowość w postaci „Historii check-in” oraz kilka mniejszych zmian w interfejsie aplikacji.

Read More
DJI Avata 2 - FLYSTORE
AktualnościRecenzjeZ Polski

Latanie dronami FPV może się wydawać trudne – zwłaszcza jeżeli nie ma się żadnych wcześniejszych doświadczeń z konstrukcjami tego typu. W większości przypadków, rzeczywiście takie jest. Wykonywanie rozmaitych akrobacji w powietrzu w trybie manualnym wymaga od pilota pełnego skupienia i dużych umiejętności, a wysoka prędkość lotu sprawia, że nie ma

Read More
Droniada Future Forum 2024
AktualnościWydarzeniaZ Polski

W miniony piątek 24.05.2024 r. odbyła się zapowiadana wcześniej konferencja Droniada Future Forum, którą wraz z Łukasiewicz ILOT organizowała Fundacja Instytut Mikromakro. Była to chyba największa konferencja dronowa w Polsce, na którą zarejestrowało się 500 uczestników.

Read More
Skydio X2D - Uniforce TVprzemyslowa
AktualnościZ Polski

W minioną sobotę (25.05.2024) wicepremier i szef MON – Władysław Kosiniak-Kamysz – zapowiedział powołanie „wojsk dronowych” – powietrznych, naziemnych, nawodnych i podwodnych. Do takiej deklaracji doszło podczas uroczystej przysięgi żołnierzy i obchodów święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Limanowej.

Read More
Urząd Lotnictwa Cywilnego - ULC - drony
AktualnościPrawoZ Polski

W Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego z datą publikacji 20.05.2024 r. pojawiły się nowe wytyczne Prezesa ULC: nr 6/2024 – w sprawie wyznaczania stref geograficznych dla systemów bezzałogowych statków powietrznych oraz nr 7/2024 – w sprawie sposobów wykonywania operacji przy użyciu systemów bezzałogowych statków powietrznych.

Read More