Posts In Category

Ze Świata

Farada zdobywa afrykańskie niebo (Kenia)
AktualnościZ PolskiZe Świata

Farada Group zasłynęła w Polsce dzięki uruchomieniu pierwszych komercyjnych dalekodystansowych lotów z transportem medycznym, które w ubiegłym roku były realizowane na kilku trasach w całej Polsce (z Warszawy do Sochaczewa i Pułtuska, a także z Ostrołęki do Pułtuska, Ostrowi Mazowieckiej, Łomży, z Gdańska do Helu oraz w obrębie Jastrzębia-Zdroju). Obecnie

Read More
DJI zakazany w USA?
AktualnościZe Świata

Stany Zjednoczone w ramach projektu ustawy o nazwie National Defense Authorization Act (NDAA) mogą wkrótce zablokować sprzedaż dronów DJI w USA. Jeśli by do tego doszło, nowe drony DJI nie mogłyby być już wprowadzane na rynek Stanów Zjednoczonych a użytkowanie już wprowadzonych na rynek stanie pod znakiem zapytania.

Read More
Amazon MK30
AktualnościPrzesyłki kurierskieZe Świata

Usługi dostaw niewielkich produktów dronami w najszybszym tempie rozwijają się w USA. Stany Zjednoczone bardzo sprzyjają rozwojowi tego sektora branży BSP, w którym firmy takie jak Zipline, Wing, Matternet dostarczają paczki dla takich gigantów jak Walmart. Nie dziwi zatem fakt, że Amazon, który od ponad dekady stara się wdrożyć dostawy

Read More
EAR for U-space
AktualnościPrawoZe Świata

EASA opublikowała Easy Access Rules dla U-space – jeden zbiorczy dokument zawierający aktualne regulacje i materiały doradcze w obszarze U-space.

Read More
EASA - European Aviation Safety Agency
AktualnościPrawoZe Świata

Komisja UE opublikowała aż 5 nowych rozporządzeń dotyczących systemów bezzałogowych statków powietrznych. Dotyczą one przede wszystkim certyfikacji systemów BSP, operacji załogowych VTOL oraz operatorów z państw trzecich – nie wpływają zatem bezpośrednio na większość operacji wykonywanych na dronami na co dzień.

Read More
SORA - EASA
AktualnościZe Świata

Podczas sesji plenarnej organizacji JARUS (Joint Authorities for Rulemaking on Unmanned Systems), która odbyła się 13 maja 2024 r., członkowie posiadający prawo głosu zatwierdzili publikację SORA 2.5.

Read More
International Drone Show 2024
AktualnościWydarzeniaZe Świata

Coroczna konferencja i wystawa International Drone Show dotycząca dronów przyciąga międzynarodowych gości, którzy mogą obejrzeć pokazy na żywo, odwiedzić wystawę i dowiedzieć się o branżowych nowościach. To wydarzenie co roku należy do największych wydarzeń poświęconych dronom w Europie.

Read More
Easy Access Rules 945, 947 - 04/2024
AktualnościPrawoZe Świata

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego opublikowała najnowszą wersję dokumentu Easy Access Rules do rozporządzeń 2019/945 i 2019/947. Jest to edycja „kwiecień 2024” zawierająca  wszystkie poprawki przepisów jakie pojawiły się w ostatnim czasie (od publikacji poprzedniej wersji z września 2022).

Read More
Komisja Europejska
AktualnościZe Świata

Komisja Europejska przyjęła pakiet regulacji dotyczących dronów oraz statków powietrznych typu VTOL, który ustanawia ostateczne przepisy dotyczące innowacyjnej mobilności powietrznej (IAM – Innovative Air Mobility), w tym usług taksówek powietrznych.

Read More
JARUS WG-AW CS-UAS, Annex B for MSO
AktualnościZe Świata

JARUS opublikował kolejne materiały doradcze zatytułowane „JARUS CS-UAS, Annex B – Management of Multiple Simultaneous UA Flight Operations”. Tym razem dotyczą one operacji z jednoczesnym wykorzystaniem wielu bezzałogowych statków powietrznych.

Read More