Prawo

Jak daleko sięga VLOS? Jak obliczyć „zasięg wzroku”?
Przez kilka lat pracy jako instruktor, jeszcze za czasów świadectw kwalifikacji UAVO, powtarzałem kursantom, że VLOS (ang. visual line of sight), czyli „zasięg wzroku” pilota obserwującego drona z ziemi, jest odległością bardzo względną, zależną od wielu różnych czynników, której nie da się jednoznacznie obliczyć. Od 2021 r. mamy jednak europejskie

MON opublikował rozporządzenie ws. fotografowania obiektów strategicznych
Dnia 3 marca 2025 r. zostało opublikowane a 17 kwietnia weszło w życie Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 marca 2025 r. w sprawie trybu oraz terminów wydawania zezwoleń na fotografowanie, filmowanie lub utrwalanie w inny sposób obrazu lub wizerunku obiektów, osób lub ruchomości, o których mowa w art.

Podsumowanie seminarium ULC z 19.03.2025 r. w sprawie zmian w prawie dronowym
W dniu 19.03.2025 r. (10:00 – 12:20) odbyło się seminarium on-line zorganizowane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Spotkanie dotyczyło zmian w polskim prawie lotniczym dotyczących bezzałogowych statków powietrznych. Zapraszam na podsumowanie.

Nowe obowiązkowe ubezpieczenie OC użytkowników dronów (od 2025)
Nowelizacja ustawy Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw, wprowadziła obowiązkowe ubezpieczenie OC użytkowników dronów już od wagi powyżej 250 g. Poniższe informacje ułatwią wybór właściwej polisy OC oraz pozwolą uniknąć kar finansowych. Zapraszam!

Kto może kontrolować pilota drona (od 27.02.2025)?
W kontekście wysokich kar pieniężnych przewidzianych dla operatorów i pilotów BSP w nowej ustawie Prawo lotnicze coraz częściej podnoszony jest temat nieuchronności tych kar, które przecież „nie nakładają się same” w momencie naruszenia prawa przez użytkownika drona. Przyjrzyjmy się zatem kwestiom prawnym, odpowiadając wprost na pytanie: kto może kontrolować użytkownika

Nowe Centrum Pomocy PANSA Drony
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, a konkretnie Dział Koordynacji Operacji Bezzałogowych Statków Powietrznych w PAŻP uruchomił swoje Centrum Pomocy PANSA Drony, oparte w głównej mierze na FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania.

Wytyczne Prezesa ULC z 21.02.2025 r. w sprawie stref geograficznych
Tuż przed wejściem w życie zmiany ustawy Prawo lotnicze i niektórych innych ustaw (Ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r.), Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego opublikował Wytyczne nr 4/2025 z dnia 21 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczania stref geograficznych dla systemów bezzałogowych statków powietrznych.

Od końca lutego 2025 nowe opłaty lotnicze dla operatorów SBSP
Zmiany w ustawie Prawo lotnicze zostały ostatecznie przypieczętowane. Ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw trafiła do Dziennika Ustaw 12 lutego 2025 r. i pod koniec tego miesiąca (vacatio legis 14 dni) wchodzi w życie. Prócz kar administracyjnych, o których było

Ustawa Prawo lotnicze w Dzienniku Ustaw. Vacatio legis: 14 dni
Z dniem 12.02.2025 r. Ustawa z dnia 24 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw została formalnie wpisana do Dziennika Ustaw. To oznacza, że za 14 dni od tej daty wchodzi ona w życie.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo lotnicze
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie ustawy – Prawo lotnicze oraz niektórych innych ustaw, przekazaną mu przez Sejm dnia 24 stycznia 2025 r. Co to oznacza dla wszystkich użytkowników dronów?