AktualnościPrzesyłki kurierskieZe Świata

FAA zezwolił Amazon na loty BVLOS

Usługi dostaw niewielkich produktów dronami w najszybszym tempie rozwijają się w USA. Stany Zjednoczone bardzo sprzyjają rozwojowi tego sektora branży BSP, w którym firmy takie jak Zipline, Wing, Matternet dostarczają paczki dla takich gigantów jak Walmart. Nie dziwi zatem fakt, że Amazon, który od ponad dekady stara się wdrożyć dostawy swoich produktów do klientów przy pomocy dronów, nie chce „zostać w tyle” mimo wielu potknięć w realizacji projektu Amazon PrimeAir. Ostatnia decyzja FAA (amerykański odpowiednik polskiego ULC) może pomóc gigantowi rynku e-commerce w realizacji od dawna zamierzonego celu.

Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza (FAA) wymaga, aby wszyscy operatorzy komercyjnych systemów BSP wykonywali swoje operacje na zasadach VLOS (utrzymując BSP w zasięgu wzroku) do czasu zatwierdzenia technologii, która umożliwi bezpiecznie latanie dronów operatora poza linią wzroku BVLOS. Operatorów SBSP, którzy zostali dopuszczeniu do lotów BVLOS na szeroką komercyjną skalę jest dosłownie kilku (Zipline, Matternet z UPS, uAvionix, Flytrex w kooperacji z Causey Aviation Unmanned, Phoenix Air Unmanned). Teraz również Amazon może pochwalić się dołączeniem do tego elitarnego grona.

Uzyskanie zezwolenia na takie operacje wymagało od Amazon opracowania i przetestowania technologii DAA w swoich dronach. To systemy Detect-and-Avoid służące wykrywaniu w czasie rzeczywistym innych statków powietrznych i unikanie zderzenia z nimi.

Amazon musiał przekazać FAA kluczowe informacje techniczne dotyczące swojego systemu DAA, w tym sposób zaprojektowania systemu, sposób jego obsługi, konserwacji i ostatecznie sposób, w jaki operator sprawdza, czy system spełnia określone wymagania. Następnie przeprowadzono demonstracje w locie w obecności inspektorów FAA, aby pokazać, jak system DAA Amazona działa w rzeczywistych scenariuszach. Loty odbywały się w obecności prawdziwych samolotów, helikopterów i balonu na ogrzane powietrze, aby zademonstrować w jaki sposób dron Amazona bezpiecznie oddala się od każdego z nich. Prócz pokazów operator przekazał obszerne analizy i dane testowe dotyczące swojej technologii, które dodatkowo potwierdziły bezpieczeństwo systemu DAA. Po zapoznaniu się z tymi informacjami agencja FAA udzieliła Amazon Prime Air zgody na operacje BVLOS.

Pozwolenia FAA pozwoli rozszerzyć obszar dostaw Amazon w College Station w Teksasie. Więcej klientów Amazona będzie mogło wybierać spośród tysięcy artykułów dostarczanych dronami, w tym artykułów gospodarstwa domowego oraz produktów kosmetycznych i drogeryjnych.

Amazon jeszcze w tym roku rozpocznie integrację dostaw z siecią Amazon – ​​drony będą wykorzystywane do dostaw do obiektów znajdujących się obok lokalizacji magazynów Amazona z dostawą tego samego dnia.

W 2020 roku Amazon otrzymał od FAA certyfikat przewoźnika lotniczego, który pozwolił firmie jako linia lotnicza i dostarczać małe paczki za pomocą dronów. Dzięki temu certyfikatowi i nowo przyznanemu pozwoleniu na loty BVLOS dla firmy Amazon otworzyły się nowe możliwości skalowania dostaw dronami swoich produktów bezpośrednio do klientów.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

EASA opublikowała EAR dla U-space

Następny

Oficjalne systemy PAŻP i ULC dla dronów - jak się w nich połapać?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *