AktualnościPrawoZe Świata

EASA opublikowała EAR dla U-space

EASA opublikowała Easy Access Rules dla U-space – jeden zbiorczy dokument zawierający aktualne regulacje i materiały doradcze w obszarze U-space.

European Aviation Safety Agency w ostatnich dniach dba o to, by operatorzy SBSP nie nudzili się przesadnie i nie odnieśli przypadkiem wrażenia, że wszystkie przepisy UE zostały już ostatecznie opublikowane i wyjaśnione. Kilka dni temu pojawiło się aż 5 nowych rozporządzeń dla SBSP (głównie dotyczących certyfikacji i kategorii certyfikowanej oraz załogowych VTOL), a teraz dostaliśmy Easy Access Rules dla U-space.

Wzorem dokumentu EAR dla rozporządzeń 2019/945 i 2019/947, który został zaktualizowany w kwietniu tego roku, EASA przygotowała paczkę informacji pozwalających zrozumieć i w odpowiedni sposób interpretować przepisy UE dotyczące idei U-space. Dokument Easy Acces Rules for U-space obejmuje następujące akty:

  • Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/664 (Rozporządzenie w sprawie U-space) wprowadzające ramy regulacyjne dla U-space, czyli przestrzeni powietrznej obejmującej konkretne strefy geograficzne do użytku przez operatorów bezzałogowych systemów powietrznych na mocy szczególnych wymagań i pod warunkiem korzystania z określonych usług;
  • Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2023/203 zmieniające Rozporządzenie w sprawie U-space w zakresie wymogów dotyczących zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa informacji mającym potencjalny wpływ na bezpieczeństwo lotnicze, obowiązujące od 22 lutego 2026 r.;
  • Decyzja ED 2022/022/R wprowadzająca akceptowalne sposoby spełnienia wymagań (AMC) i materiały doradcze i wytyczne (GM) do Rozporządzenia w sprawie U-space, aby pomóc w jego wdrażaniu.

EAR dla U-space można pobrać w formatach: PDF, XML lub korzystać on-line poprzez stronę internetową w formacie HTML: https://www.easa.europa.eu/en/document-library/easy-access-rules/easy-access-rules-u-space-regulation-eu-2021664.

Dokument Easy Acces Rules for U-space zawiera zaledwie 157 stron, co przy EAR dla rozporządzeń 2019/945 i 2019/947 (463 strony) nie robi wielkiego wrażenia. Nie mniej życzę udanej lektury na długi weekend!


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Relacja z konferencji Droniada Future Forum 2024

Następny

FAA zezwolił Amazon na loty BVLOS

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *