AktualnościPrzesyłki kurierskieZe Świata

Amazon Prime Air ruszy z dostawami w Wielkiej Brytanii i Włoszech

Dnia 18 października Amazon opublikował na swojej stronie artykuł opisujący „8 innowacji, które pozwolą lepiej dostarczać produkty klientom, wspierać pracowników i pomagać społecznościom na całym świecie”. Publikacja w trzech pierwszych punktach dotyczy programu Amazon Prime Air, którego głównym celem jest dostarczanie paczek przy pomocy dronów.

Osiem innowacji, o których napisał Amazon to:

  1. Nowy dron dostawczy Amazon MK30.
  2. Plan na 2024 rok: dostawy w USA (nowa baza Prime Air w College Station, Texas, USA a także w Wielkiej Brytanii i Włoszech (do końca 2024).
  3. Połączenie sił dwóch programów Amazon Pharmacy i Prime Air celem rozpoczęcia dostaw leków przy pomocy dronów.
  4. Amazon nawiązał współpracę z MIT i Ipsos (Institut Public de Sondage d’Opinion Secteur), aby zrozumieć, w jaki sposób roboty mogą lepiej działać na rzecz pracowników.
  5. Nowe systemy robotyczne (głównie magazynowe) pomogą pracownikom dostarczać produkty do klientów.
  6. Wykorzystanie wizji komputerowej i sztucznej inteligencji do usprawnienia utrzymania floty pojazdów dostawczych.
  7. Rozszerzanie możliwości Amazon aby szybciej pomagać społecznościom dotkniętym katastrofami naturalnymi.
  8. Kontynuowanie postępu w kierunku bardziej zrównoważonych dostaw Amazon.

Oryginał artykułu można znaleźć tutaj. Skupię się na podsumowaniu pierwszych trzech punktów, które dotyczą bezpośrednio dronów Amazon i programu Amazon Prime Air.

1. Premiera drona Amazon MK30

Podczas zeszłorocznego wydarzenia Delivering the Future Amazon ogłosił prototyp najnowszego drona – MK30. W tym roku pojawiły się pierwsze zdjęcia MK30, który ma wejść do użytku w 2024 r. MK30 to dość futurystyczna konstrukcja nie przypominająca standardowych wielowirnikowców ani też płatowców. Zdjęcia MK30 znajdziecie bezpośrednio na stronie Amazon.

Amazon MK30
Source: https://www.aboutamazon.com/news/operations/amazon-prime-air-drone-delivery-updates

Ma specjalne śmigła, które redukują odczuwalny hałas, jest lżejszy i mniejszy oraz ma zwiększone możliwości w porównaniu do poprzedniego modelu MK27 choć nie różni się znacząco od niego pod względem wyglądu. MK30 może polecieć dwa razy dalej, co pozwala obsłużyć większą liczbę klientów w większej liczbie lokalizacji. Może operować w bardziej zróżnicowanych warunkach pogodowych, takich jak lekki deszcz co również poszerza możliwości jego użycia.

Drony Amazona latają na wysokości od 40 do 120 metrów. Wbudowana w drona technologia wykrywania i unikania przeszkód wykorzystuje czujniki i kamery do wykrywania zagrożeń zarówno w powietrzu jak i na ziemi.

Kamery znajdujące się na dronie zasilają sieć neuronową przeszkoloną do identyfikowania obiektów. Po dotarciu do domu klienta dron powoli i bezpiecznie opuszcza się nad znacznikiem dostawy. Wizja komputerowa wykryje wszelkie konstrukcje lub obiekty wystające z ziemi – w tym ludzi i zwierzęta – i sprawdzi, czy nie zakłócają ścieżki schodzenia. Gdy strefa dostawy będzie wolna, dron wypuszcza paczkę, wznosi się z powrotem na wysokość i wraca do centrum dostaw. Klienci odbierają paczki bez jakiejkolwiek interakcji z dronem.

2. Dostawy dronem Amazon w Europie – plany na 2024

Amazon ogłosił rozpoczęcie dostaw dronami w College Station (Texas, USA) oraz międzynarodową ekspansję do Włoch i Wielkiej Brytanii do końca 2024 r. W przyszłości drony mają zostać zintegrowane z siecią dostaw Amazon. W USA dostawy dronami będą realizowane (z niektórych lokalizacji) z dostawą tego samego dnia (Same-Day Delivery). Oczywiście dronami będą mogły być dostarczane jedynie niewielkie produkty, które zmieszczą się do luku transportowego w dronie.

W celu realizacji dostaw w UK oraz we Włoszech Amazon zrobił wcześniej rozeznanie rynku i możliwości prawnych wykonywania takich lotów. Tak o współpracy z Amazonem powiedział Pierluigi Di Palma, prezes ENAC (włoskiego NAA):

„Przyszłość przybyła do Włoszech. Wybór przez globalnego gracza, jakim jest Amazon, jest kolejnym potwierdzeniem strategii realizowanej przez ENAC, polegającej na naciskaniu na innowacje w zakresie zaawansowanej mobilności powietrznej w przemyśle lotniczym, tworząc narodowy ekosystem sprzyjający bezpiecznemu rozwojowi nowych usługi. Doświadczenie Włoch będzie inspiracją i wsparciem dla bezpiecznych operacji w pozostałej części Europy.”

Pierluigi Di Palma, prezes ENAC

A tak o współpracy z Amazonem wypowiedział się Pasqualino Monti – prezes ENAV, tamtejszej agencji żeglugi powietrznej:

„Od pewnego czasu włoska instytucja zapewniająca służby żeglugi powietrznej (ENAV) wykracza poza kontrolę ruchu lotniczego i skupia się na zarządzaniu przestrzenią powietrzną jako infrastrukturą dostępną dla wzrostu gospodarczego kraju. Wspieramy projekty takie jak dostawa dronami Amazon i jesteśmy świadomi naszej roli nie tylko jako usługodawcy, ale jako prawdziwego strategicznego partnera przemysłowego.”

Pasqualino Monti, dyrektor generalny ENAV

Z kolei o programie Amazon realizowanym w Wielkiej Brytanii wypowiedział się Frederic Laugere (Head of Innovation Advisory Services at UK CAA):

„Kluczowe znaczenie ma zbadanie możliwości bezpiecznego i skutecznego włączenia dronów do większej części brytyjskiej przestrzeni powietrznej. Niezwykle istotne jest, aby projekty takie jak ten miały na celu wykorzystanie ogólnej wiedzy i doświadczeń, które wkrótce umożliwią dronom codzienne działanie poza zasięgiem wzroku pilota, jednocześnie umożliwiając bezpieczne i sprawiedliwe wykorzystania przestrzeni powietrznej przez innych użytkowników”.

Frederic Laugere, dyrektor ds. usług doradczych w zakresie innowacji w brytyjskim Urzędzie Lotnictwa Cywilnego

Więcej o ostatnich osiągnięciach programu Amazon Prime Air: https://www.aboutamazon.com/news/operations/amazon-prime-air-drone-delivery-updates

3. Amazon Prime Air łączy siły z Amazon Pharmacy

Amazon ogłosił dostawy leków dronami z Amazon Pharmacy. Kwalifikujący się klienci z College Station w Teksasie mogą teraz otrzymać zakupione produkty do domu za pomocą drona w ciągu 60 minut od zamówienia w Amazon Pharmacy i będą mieli dostęp do ponad 500 popularnych leków (np. na grypę, astmę, zapalenie płuc).

„Nasze drony latają nad ruchem ulicznym, skracając czas, jaki paczka klienta musi spędzić w transporcie. Na tym polega piękno dostaw dronami, a leki były pierwszą rzeczą, o której nasi klienci mówili, że chcą, aby były szybko dostarczane dronem. Szybkość i wygoda zajmują pierwsze miejsca na liście życzeń klientów kupujących produkty dla zdrowia.”

Calsee Hendrickson, dyrektor ds. zarządzania produktami i programami w Prime Air

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Zmiana nr 3 do AMC/GM do 2019/947 i 2019/945

Następny

Narodowa Liga Dronów - program dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *