AktualnościSportZ PolskiZastosowania dronów

Narodowa Liga Dronów – program dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło program pod nazwą Narodowa Liga Dronów dedykowany młodzieży szkół ponadpodstawowych. Zbierana jest opinia nauczycieli i uczniów o ich zainteresowaniach dronami. Czemu ma służyć ów program?

Wczoraj na internetowej stronie rządowej pojawiła się informacja o Narodowej Lidze Dronów. Jak można przeczytać w komunikacie:

Narodowa Liga Dronów to ogólnopolskie drużynowe mistrzostwa wyścigowe dronów dla szkół ponadpodstawowych, w ramach których młodzi ludzie mogą konkurować, uczyć się i rozwijać swoje umiejętności, jednocześnie czerpiąc radość z fascynujących wyścigów w wirtualnym świecie.

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/narodowa-liga-dronow–zapraszamy-do-wypelnienia-ankiety

W projekt nie jest jednak zaangażowany resort sportowy lecz MEN i… MON. Młodzież dzięki uczestnictwu w projekcie będzie uczyła się również budowy dronów oraz samego pilotażu przy użyciu gogli VR/FPV. Dalej w komunikacie czytamy:

Narodowa Liga Dronów to inicjatywa, która nie tylko edukuje, ale również inspiruje i rozwija pasję w dziedzinie obsługi bezzałogowych statków powietrznych, lotnictwa i nowych technologii. To miejsce, gdzie promowane są kompetencje współpracy, kreatywność oraz umiejętności techniczne.

Obydwa ministerstwa póki co zbierają opinie od nauczycieli i uczniów – czy byłoby zainteresowanie uczestnictwem. Ankietę można wypełnić tutaj i na ten moment to tyle informacji o NLD. Osobiście jestem ciekaw czy obydwa ministerstwa mają świadomość, że istnieje oficjalna kategoria F9U, w ramach której rozgrywane są międzynarodowe wyścigi dronów i co więcej Aeroklub Polski wystawia nawet polską kadrę narodową do tych zawodów.

Zastanawiać może udział MON w tym projekcie, ale zbyt długo odpowiedzi na tę zagadkę nie trzeba będzie szukać. Kompetencje z zakresu pilotażu dronów wyścigowych FPV (w widokiem z pierwszej osoby) są niezwykle cenną wartością na współczesnym froncie co pokazał dosadnie konflikt na Ukrainie. Polskie wojsko na ten moment nie ma żadnego programu szkolenia piechoty z zakresu wykorzystywania dronów FPV ani do zwiadu ani jako amunicji krążącej – a do tego są one najczęściej stosowane na froncie. Może właśnie program NLD – poprzez promocję tej dyscypliny sportowej – da podwaliny pod kadry przyszłych wojskowych pilotów dronów FPV?..

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Amazon Prime Air ruszy z dostawami w Wielkiej Brytanii i Włoszech

Następny

DJI Droneshow 2023_v2 - druga tura we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *