AktualnościLotnictwo wojskoweZ PolskiZastosowania dronów

Brytyjskie Watchkeeper’y dla polskiej armii?

Brytyjski bezzałogowiec średniego zasięgu o nazwie WK 450 Watchkeeper może być głównym konkurentem dronów oferowanych przez WB Electronics dla polskiego wojska. Producent Watchkeeperów – firma Thales UK zapowiedziała również, że w przypadku zwycięstwa w przetargu ogłoszonego przez MON da polskim firmom wyłączność na opracowanie rozwiązań kryptologicznych, a co za tym idzie da możliwość modernizacji bezzałogowców i dostosowania ich do przenoszenia różnego wyposażanie i uzbrojenia. Brytyjczycy chcą zapewnić również Polakom wsparcie szkoleniowe i logistyczne związane z Watchkeeperem.

Watchkeeper WK450

Watchkeeper są silnym konkurentem dla dronów WB Electronics w programie modernizacji o nazwie „Gryf”, który zakłada zakup dla polskiego wojska dronów taktycznych średniego zasięgu. Zostały już przetestowane w Afganistanie w warunkach bojowych. Są zdolne przenosić szybujące bomby FFLMM – precyzyjne laserowo korygowane, które mogą być wyposażone w głowicę przeciwpancerną. Dodatkowo Watchkeeper potrafi operować w powietrzu non-stop przez 20 godzin, a jego zasięg to 150 km. Poza tym jest to prawdopodobnie jedyny dron tej klasy, który uzyskał wszelkie cywilne certyfikaty umożliwiające wykonywanie  bezzałogowych lotów w Europie,  w tym nad terenami zurbanizowanymi. Opracowanie Watchkeepera zajęło firmie Thales UK około 7 lat, a cały program pochłonął 1 mld funtów.

Firma Thales już podpisała porozumienie z Politechniką Warszawską, które dotyczy współpracy na gruncie naukowym oraz rozwojowo-badawczym w zakresie technologii radarowych, napędu oraz symulacji lotów. Ewentualne centrum szkolenia pilotów miałoby się znajdować w Dęblinie – w tamtejszej Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Ares - dron z maksymalnie uproszczonym sterowaniem

Następny

Rynek dronów z perspektywy polskich firm

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *