Recenzje

DJI Mini 4 Pro – mini-rewolucja?

Od premiery pierwszego modelu z serii Mavic Mini minęło już niemal 5 lat i wydawało się, że z tak niewielkiego drona ważącego mniej niż 250g niewiele da się jeszcze „wycisnąć”. Tymczasem producent DJI z Schenzen zaskoczył swoich klientów nie raz od tamtej premiery wprowadzając na rynek serię dronów Mini 2 i Mini 3 za każdym razem ulepszając kamerę w dronie, zwiększając czas lotu, dodając nowe funkcje i zwiększając możliwości tych już znanych z wcześniejszych generacji. Zwieńczeniem tego procesu dążenia DJI do doskonałości zawartej w mini-dronach ważących poniżej 250 g jest model DJI Mini 4 Pro. Zapraszamy na recenzję tego sprzętu!

– ARTYKUŁ SPONSOROWANY –

Wygląd i pierwsze wrażenia

Niewprawione oko obserwatora może nie zauważyć na pierwszy jego rzut różnic w wyglądzie pomiędzy DJI Mini 3 Pro a najnowszym DJI Mini 4 Pro, a jest ich naprawdę sporo. Pierwsza to przede wszystkim czujniki unikania przeszkód: aż 4 z nich znajdują się na górnej obudowie Mini 4 Pro. Dwa przednie zostały ustawione nieco z boku tak by „widzieć” zarówno przeszkody z przodu jak i z lewej i prawej strony drona. Za nimi do góry i nieco w tył zostały zorientowane kolejne dwa czujniki wizyjne, do tego wszystkiego dochodzą jeszcze dwa spodnie czujniki wykrywające wszystko co znajduje się pod Mini 4 Pro w trakcie lotu. Dzięki temu inteligentnemu rozłożeniu czujników producent uzyskał system omijania przeszkód 360 stopni w każdej płaszczyźnie drona.

DJI Mini 4 Pro - recenzja FLYSTORE.PL

Kolejna widoczna różnica w Mini 4 Pro względem poprzedników to zastosowane podwyższenia na przednich ramionach wpływające pozytywnie na stabilność drona w locie, a także na możliwość startu z nieco większej trawy lub płaskiej, ale nie do końca równej powierzchni – bez obaw o to, że dron przechyli się i tym samym uszkodzi śmigła podczas startu lub lądowania.

Kolejna niespodzianka dla użytkowników Mini 4 Pro do dioda LED umieszczona na spodniej części drona zaraz obok czujników wizyjnych a także obok sensora podczerwieni do bardziej dokładnego (niż sam barometr) pomiaru wysokości drona i odległości od przeszkód na ziemi. Oświetlenie LED znane z dronów DJI o nieco wyższej wadze (np. DJI Mavic Air 2/2S/3) doskonale sprawdza się do doświetlania miejsca startu/lądowania po zmroku lub podczas lotów nocnych – w celu lepszej identyfikacji położenia drona w powietrzu (diodę LED można zwyczajnie włączyć w trakcie lotu w dowolnej jego fazie).

Producent DJI – mimo dodatkowego wyposażenia drona w czujniki i oświetlenie – nie przekroczył magicznej granicy wagi równej 249 g i to mimo tego, że Mini 4 Pro jest aż 4 cm dłuższy od Mini 3 Pro, jak również 1 cm szerszy i aż 3 cm wyższy od swojego poprzednika! Między innymi dzięki utrzymaniu niskiej wagi oraz spełnieniu innych wymagać unijnych Mini 4 Pro dostał certyfikat C0 uprawniający go do operowania w podkategorii A1 kategorii otwartej.

Zestaw Fly More Combo (FMC) w DJI Mini 4 Pro

W skład zestawu DJI 4 Pro Fly More Combo (FMC) wchodzą następujące podzespoły:

  • dron DJI Mini 4 Pro,
  • blokada śmigieł (miłe zaskoczenie, ponieważ nie była częścią zestawu w Mini 3 Pro),
  • osłona gimbala (zdecydowanie najlepsza ze wszystkich w serii Mini),
  • kontroler DJI RC 2 (w innych wersjach dostępny także DJI RC N2),
  • hub ładujący,
  • 3 baterie,
  • 2 kable (USB C – USB A i USB C – USB C),
  • śrubokręt,
  • instrukcja,
  • 6 dodatkowych par śmigieł ze śrubami mocującymi,
  • torba na drona znana z poprzednich generacji Mini.

Co ciekawe jedynym w pełni zgodnym komponentem z powyższego zestawu pasującym do poprzednika (Mini 3 Pro) są jedynie śmigła – reszta to nowe elementy. Co ważne – nie ma wśród nich ładowarki, a szkoda – użytkownik musi ją sobie zapewnić we własnym zakresie.

Mini 4 Pro – parametry techniczne

Czy warto kupić DJI Mini 4 Pro, skoro na rynku dronów wciąż całkiem dobrze sprzedaje się wersja Mini 3 Pro, która jest zwyczajnie tańsza? Czytelnika – potencjalnego kupca powinny przekonać (lub nie?;) dane dotyczące parametrów technicznych nowego modelu z tej serii dronów.

DJI Mini 4 Pro - recenzja FLYSTORE.PL

1. Kamera w Mini 4 Pro

Na pierwszy rzut oka matryca CMOS 1/1.3” z przysłoną f/1/7 to ta sama matryca co w Mini 3 Pro. Producent „wycisnął” z niej jednak znacznie więcej poprzez samo oprogramowanie (jak się można spodziewać – Mini 3 Pro nie dostanie takiej aktualizacji…). Kamera w Mini 4 Pro obsługuje Dual Native ISO Fusion, ma szerszy zakres ISO (do 12800 w trybie nocnym) oraz rejestruje ujęcia w profilach D-Log i HLG. Te i pomniejsze usprawnienia pokazują, że DJI zostawił sobie furtkę do ulepszania tej samej kamery jedynie poprzez samo oprogramowanie. Filmy i zdjęcia z Mini 4 Pro charakteryzują się nieco większą głębią, a tryb HDR robi jeszcze większe wrażenie. Ponadto nagrania w płaskich profilach (D-Log i HLG) daje znacznie większe możliwości w postprodukcji materiału z czego na pewno ucieszą się profesjonaliści.

2. Nocny tryb – Night mode

Ujęcia nocne w trybie Night Mode gwarantują wyraźniejsze ujęcia z mniejszą ilością szumów co właśnie zawdzięczamy nowej funkcji w Mini 4 Pro – wspomnianej Dual Native ISO Fusion.

3. Tryb Slow-Motion

Slow-Motion w Mini 4 Pro względem Mini 3 Pro to prawdziwy przeskok – najnowszy Mini 4 Pro pozwala na rejestrację wideo w rozdzielczości 4K z prędkością 100 FPS i tym samym użytkownik może uzyskać niesamowite efekty slow-mo w najwyższej dostępnej rozdzielczości – a to wszystko wciąż w dronie < 250 g!

4. Ujęcia do social mediów

Tak samo jak w Mini 3 Pro tak i najnowszy Mini 4 Pro zachował możliwość obracania kamery pionowo na gimbalu i korzystania z tzw. True Vertical Shooting. Kamera obrócona o 90 stopni rejestruje pionowe nagrania idealne pod smartfony i to w pełnej rozdzielczości (bez konieczności przycinania obrazu do pionowych proporcji). W dodatku użytkownik dalej ma dostęp do wszystkich funkcji kamery jak tryb nocny, hyperlapse, quick shots, master shots czy active track.

5. Active track 360

Skoro już jesteśmy przy funkcji Active track dostępnej również w trybie filmowania pionowego – w dronie DJI Mini 4 Pro ta funkcja przyjęła najbardziej zaawansowaną formę ze wszystkich dronów DJI. Funkcja pozwala śledzić zaznaczony obiekt i kontrolować pozycję i odległość drona z każdej strony obiektu. To pozwala na płynne lub wedle woli – bardziej dynamiczne sterowanie ujęciem uzyskując pespektywę, na której nam najbardziej zależy.

Producent DJI poprawił błędy znane z Mini 3 Pro, które polegały na gubieniu filmowanego obiektu – w Mini 4 Pro przy dobrym oświetleniu nie ma takich przypadków.

6. Unikanie przeszkód – system APAS

Nowe możliwości wykrywania przeszkód przez Mini 4 Pro w każdej płaszczyźnie i pod każdym kątem względem drona dodają wspominanej wyżej funkcji Active Track 360 dodatkową użyteczność. Warto jednak „mieć z tyłu głowy”, że wciąż jest to system zależny oświetlenia i dobrej widoczności samych przeszkód (czujniki wykrywające przeszkody to kamery – systemy wizyjne) – warto mieć zatem ograniczone zaufanie, by nie rozbić drona np. w gęstym lesie.

Nie mniej system APAS (Advanced Pilot Assistance System) opracowany przez DJI i zaimplementowany w Mini 4 Pro w najnowszej wersji wykazuje dużą precyzję działania i wykrywa nawet niewielkie przeszkody (gałęzie drzew, krzewy). System działa na zasadzie hamowania lub omijania przeszkód w locie. W pierwszej fazie zbliżania się do przeszkody pilot otrzymuje sygnał dźwiękowy, który ostrzega go swoją częstotliwością o odległości drona od przeszkody. Jednocześnie pilot nie ma możliwości celowego wlecenia w nią, bowiem dron hamuje i nie wleci w nią mimo usilnego wychylania drążka przez pilota w stronę przeszkody. Należy jednak pamiętać, że tryb ten – podobnie jak w innych dronach DJI – nie działa w trybie Sport (S).

7. Cruise control, czyli tempomat w Mini 4 Pro

To zupełna nowość! System w istocie bardzo oczywisty w działaniu, bardzo potrzebny a niedostępny do tej pory w innych dronach z tej serii. Użytkownik może przypisać tę funkcję pod jeden z dostępnych programowalnych przycisków (C1/C2) i wciśnięcie go w trakcie lotu powoduje „zapamiętanie pozycji drążków” (softwarowo, nie fizycznie) tym samym zachowując kierunek i prędkość lotu. Proste i genialne!

8. DJI RC 2 – jeszcze lepszy kontroler z wbudowanym ekranem

Aparatura DJI RC 2 - recenzja FLYSTORE.PL

DJI Mini 4 Pro operuje z najnowszym kontrolerem DJI RC 2. Ten został doposażony w dodatkowe anteny nadawczo-odbiorcze oraz działa w systemie transmisji O4, który (wprawdzie nie w Polsce, ale…) pozwala na loty nawet na odległość 20 km! Nawet jeśli pilot nie zamierza tyle latać (pomijając kwestie samej legalności takiego lotu) to operując w mieście przy wielu zakłóceniach wynikających chociażby z wszechobecnych sieci Wi-Fi – obraz i zasięg jest wciąż bardzo dobry i nie wykazuje spadków. Dodatkowo sam ekran w DJI RC 2 jest bardzo jasny, a wbudowany w aparaturę wentylator odprowadza nadmiar ciepła nawet w bardzo upalne dni – użytkownik może w pełni cieszyć się funkcjonalnością nowej aparatury sterującej.

9. Loty po zadanych punktach – Waypoint Flight

Funkcja lotów po zadanych punktach – Waypoint Flight – to kolejna nowość w Mini 4 Pro. Funkcja do tej pory znana z innych rodzajów aplikacji (nieoryginalnych i często odpłatnych) zagościła w końcu w DJI Fly i pozwala zaplanować całą trasę lotu w domowy zaciszu a następnie wykonać ją już na zewnątrz – dokładnie tak, jak to przewidział pilot – bez dotykania drążków! Wystarczy wyobrazić sobie to samo ujęcie wideo tego samego miejsca wykonane 1:1 tak samo o różnych porach dnia/nocy czy nawet porach roku – to otwiera przed twórcami wideo zupełnie nowe możliwości w standardowym oprogramowaniu DJI Mini 4 Pro!

10. RTH z Augumented Reality

Kolejna nowość zaszła w tak oczywistej funkcji awaryjnej jaką jest RTH, czyli Return to Home – a więc „powrót do domu”. Teraz – po uruchomieniu RTH w DJI Mini 4 Pro – na ekranie aplikacji DJI Fly pilot widzi narysowaną całą trasę lotu drona od miejsca, w którym się znajduje do punktu lądowania. To pozwala ocenić z wyprzedzeniem, czy po drodze wystąpią jakieś przeszkody konieczne do ominięcia. Ponad to samo miejsce lądowania jest wskazane dobrze widocznym wskaźnikiem a przed samym przyziemieniem na ekranie pojawia się cień drona wizualizujący dokładne miejsce, w którym zakończy się faza lądowania.

11. Bateria i czas lotu

Producent DJI podaje czas lotu w Mini 4 Pro nawet 34 minuty. Oczywiście są to warunki bliskie idealnym (żeby nie powiedzieć: laboratoryjnym), ale w praktyce i tak jest to powyżej 25 minut w warunkach lekkiego wiatru i niskich temperatur. Baterie do Mini 3 Pro i Mini 4 Pro wyglądają na identyczne, ale różnią się nieco parametrami, więc używanie ich w modelu, który nie jest im dedykowany może być ryzykowne.

12. Akcesoria do Mini 4 Pro

Jeśli chodzi o dostępność akcesoriów do modelu Mini 4 Pro – użytkownik nie może narzekać. Prócz oficjalnych produktów od samego DJI (dodatkowe akumulatory, śmigła, ładowarki – huby do ładowania) dostępne są też liczne akcesoria innych producentów m.in. filtry, futerały, walizki, osłony śmigieł i kamer. Dzięki temu z modelu Mini 4 Pro można wyciągnąć jeszcze więcej korzyści!

Podsumowanie

Producent DJI zaprezentował najnowszego drona DJI Mini 4 Pro pod hasłem „Mini to the max” i jest w tym wiele prawdy. Z tego modelu producent „wycisnął” praktycznie maksimum możliwości przy zachowaniu wagi < 250 g i tym samym uzyskał certyfikat C0 zgodny z nowym prawem unijnym.

DJI Mini 4 Pro to sprzęt niezwykle kompaktowy, poręczny i wszechstronny. Nie można powiedzieć, że to klasyczny „face lifting” poprzednika – konstrukcja jest jednak przeprojektowana pod czujniki 360-stopni, a sam dron zyskał mnóstwo dodatkowych funkcji. Powstaje pytanie: czy producent jest w stanie dać swoim klientom jeszcze więcej w tej wadze i wielkości sprzętu co Mini 4 Pro? Może nas jeszcze zaskoczy? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać co nie zmienia faktu, że Mini 4 Pro to najlepszy sprzęt w tej klasie dostępny aktualnie na rynku.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Oficjalna odpowiedź ULC w sprawie stosowania Remote ID od 1.01.2024 r.

Następny

Debata "Drony nad miastami" w Parlamencie Europejskim. Wnioski?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *