AktualnościPrawoZ Polski

Check-In PANSA – nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Umarł król, niech żyje król! Jeszcze wczoraj Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w oficjalnym komunikacie na swojej stronie poinformowała, że z dniem 27.09.2023 r. zakończyły się negocjacje z właścicielami DroneRadar i pełna funkcjonalność tej aplikacji (wbrew wcześniejszym planom) nie będzie przywrócona. Zarazem już dziś – 28.09.2023 r. – PAŻP pokazała swoje nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów – Check-In PANSA.

UWAGA: Check-In PANSA jest nowym i jedynym oficjalnie wskazanym przez Agencję narzędziem do zgłaszania lotów. Nie jest nim już DroneRadar i nie należy go już używać jako oficjalnej aplikacji do zgłoszeń (źródło).

Warto na wstępnie przypomnieć, że Agencja udostępniła już jakiś czas temu przeglądarkową wersję mapy stref geograficznych dla pilotów dronów dostępną pod adresem https://dronemap.pansa.pl/. DroneMap łudząco przypomina interfejs DroneRadar, ale jako mapa dostępna przez przeglądarkę służy jedynie do sprawdzania poszczególnych stref, a nie zgłaszania lotu dronem. Nie mniej mapa ma wiele funkcjonalności i pod wieloma względami wygląda jak DroneRadar – choćby stawianie pinezki na dowolnym miejscu na mapie w celu sprawdzenia informacji o strefie czy też sam sposób prezentowania tych informacji, wybieranie zakresu wagi BSP, kategorii lotu i wysokości.

Mają w zasadzie gotowy mechanizm sprawdzania stref, prezentacji samej mapy przestrzeni i informacji o strefach „wystarczyło” dorobić mechanizm zgłaszania lotu BSP w wybranym miejscu. I tak też się stało.

Check-In PANSA

Nowa usługa PAŻP została udostępniona 28.09.2023 r. (punktualnie 14:30) i jest dostępna pod osobnym adresem https://checkin.pansa.pl/. Służy rzecz jasna do zgłaszania lotów dronów. Ciężko nazwa to póki co „aplikacją” – jest to narzędzie dostępne przez przeglądarkę tak jak inne narzędzie PAŻP – PansaUTM.

Check-In Pansa w pierwszym kroku wymaga rejestracji pilota, a konkretnie podania imienia, nazwiska, numeru pilota i operatora oraz numer telefonu, na który przychodzi 6-cyfrowy kod do przepisania w aplikacji. Jeszcze jeden ekran wcześniej dowiadujemy się, że… narzędzie nie jest w pełni operacyjne, dalej trzeba sprawdzać NOTAM/AUP/UUP…

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Po wykonaniu tych prostych kroków dostaniemy możliwość robienia „check-inów” dokładnie jak w DroneRadar. Check-in możliwy jest oczywiście w miejscu faktycznego przebywania, a nie w dowolnie wybranym punkcie na mapie. Co ciekawe nie ma problemu wykonania check-in’u z przeglądarki na komputerze stacjonarnym (po udzieleniu zgody na uzyskanie lokalizacji komputera), ale ten nie ma przecież swojego GPS więc lokalizacja podawana jest z IP sieci internetowej.

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Nową zmienną, którą można ustalić przed zgłoszeniem lotu jest „promień rejonu lotu” podawany w metrach:

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Po ustaleniu parametrów lotów kliknięcie „check-in” i akceptacja strefy, w której się znajduję, powoduje umieszczenie mojej pinezki na mapie i… licznik na górze ekrany zaczyna odliczać 30 minut, a dodatkowo przycisk „check-in” zamienia się na przycisk „start” – jak rozumiem oznacza to faktycznie podniesienie drona do góry po przygotowaniu do lotu na ziemi.

Po zakończeniu check-in/lotu wyświetla się krótkie podsumowanie ostatniej operacji. Te dane są dostępne również z lewego menu („trzy poziome kreski”).

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Kilkanaście minut po premierze narzędzia Check-In PANSA pojawiły się pierwsze widoczne pinezki innych użytkowników, a więc w podobny sposób do DroneRadar inne drony są widoczne również tutaj – razem z danymi ich lotu.

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów
Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Nie ma natomiast funkcji zgłaszania ucieczki drona, która była w DroneRadar dostępna w trakcie lotu BSP, a co więcej…

WAŻNE!

Aplikacja nie obsługuje niewerbalnej komunikacji dwukierunkowej pomiędzy służbami ATC a pilotem! Nie należy oczekiwać w aplikacji na potwierdzenie w zgłoszenia Check-In w przestrzeni kontrolowanej. Koordynacja odbywa się droga telefoniczną według procedury opisanej tutaj.

– PAŻP, pansa.pl

Przy okazji premiery nowego narzędzia PAŻP zmieniła zatem zasady koordynacji lotów w CTR – więcej w komunikacie na stronie Agencji.

Na ten moment narzędzie nie jest dostępne w formie aplikacji mobilnej w Sklepie Google lub Apple Store, ale nie jest wykluczone, że pojawi się tam w ciągu najbliższych dni.

Zachęcam do testowania https://checkin.pansa.pl/!

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Zakaz posiadania dronów w Białorusi

Następny

Zmiana zasad zgłaszania lotów dronów - 28.09.2023 r.

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *