AktualnościPoradyPrawoZ Polski

Zmiana zasad zgłaszania lotów dronów – 28.09.2023 r.

W związku z wdrożeniem nowego narzędzia do zgłoszeń lotów dronów (Check-In PANSA), które jednocześnie stało się od razu jedynym oficjalnym narzędziem wskazanym do tego celu przez PAŻP (DroneRadar tym samym przestał formalnie obowiązywać, choć wciąż działa i umożliwia robienie check-in’ów) uprościły się nieco zasady zgłoszeń lotów dronów w strefach CTR i poza nimi.

Zmiany procedur mają mocny związek z faktem, iż Check-In PANSA na ten moment nie obsługuje niewerbalnej komunikacji dwukierunkowej pomiędzy służbami PAŻP a pilotem BSP. W związku z tym kontrolerzy na lotniskach CTR/MCTR nie mają możliwość wydawania zgód przez nowe narzędzie. Tym samym musiała wrócić nieco zapomniana już komunikacja drogą telefoniczną.

Loty w przestrzeni kontrolowanej CTR

Telefonicznej koordynacji z wieżą CTR nie wymagają:

  • loty w odległości 1-6 km od lotniska do wysokości 30 m AGL dronami o masie do 900 g
  • loty w odległości powyżej 6 km od lotniska do wysokości 100 m AGL dronami do 25 kg
  • loty do 50 m w zielonych rejonach RPA wyłącznie z zaakceptowanym planem misji

Pozostałe operacje wymagają telefonicznej koordynacji z CTR (uzyskania zgody telefonicznie od wieży) przy czym takie loty należy poprzedzić złożeniem planu lotu (tak jak do tej pory) w Pansa UTM.

Loty w przestrzeni niekontrolowanej w koordynacji z FIS

Telefoniczna koordynacja z FIS jest wymagana jedynie w tych przypadkach:

  • Loty BSP VLOS w strefach RMZ lub ADIZ – tam gdzie nie występują strefy TRA zarządzane przez Straż Graniczną (rejon Mierzei Wiślanej)
  • Loty BSP BVLOS w przestrzeni klasy G, w strefach RMZ lub ADIZ – tam gdzie nie występują strefy TRA zarządzane przez Straż Graniczną (rejon Mierzei Wiślanej)

Źródło powyższych informacji to komunikat PAŻP na stronie pansa.pl, z którym zalecam się zapoznać w szczegółach.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Następny

Spotkania B2B podczas DroneTech World Meeting 2023

1 Komentarz

  1. 1 października 2023 at 01:31 — Odpowiedz

    Oprogramowanie do kontroli lotu drona powinno zostać tak skonfigurowane że automatycznie, każdy lot będzie rejestrowany i odnajdzie się na mapie. Czuję się inwigilowany we własnym domy. Takie zachowanie jest jakieś chore vy prześladować mieszkańców

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *