AktualnościZe Świata

Zakaz posiadania dronów w Białorusi

Alaksandr Łukaszenka – prezydent Białorusi podpisał dekret, który zakazuje importowania, posiadania, obrotu, budowy i obsługi dronów osobom fizycznym. Korzystać z nich będą mogły tylko osoby prawne w ramach swojej działalności zawodowej i to za specjalnym zezwoleniem Departamentu Lotnictwa Ministerstwa Transportu i Łączności Białorusi. 

Osoby fizyczne, które posiadają obecnie drony, powinny je sprzedać albo przekazać „w celu przechowania” organizacji wyznaczonej przez państwo – mają na to sześć miesięcy od dnia ogłoszenia dekretu. Z kolei import, produkcja i obsługa BSP jest zabroniona już od pierwszego dnia obowiązywania dekretu.

Tak drastyczne zaostrzenie prawa ma zapewne związek z atakami dronów cywilnych na samoloty rosyjskie stacjonujące w bazach wojskowych na Białorusi (patrz: dość głośny atak dronem FPV na rosyjski samolot wczesnego ostrzegania A-50 w marcu tego roku).

Warto jednak zwrócić uwagę na inny fakt – dekret daje osobom fizycznym możliwość „przekazania do przechowania” drona w organizacji wyznaczonej do tego celu przez białoruskie państwo. W rzeczywistości jest to sposób na przejęcie dziesiątek tysięcy cywilnych dronów, które będą nie do odzyskania przez swoich właścicieli a jednocześnie Białoruś będzie mogła je przekazać Rosjanom na front ukraiński lub użyć w razie swojego zaangażowania w konflikt wojskowy.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DJI Mini 4 Pro po premierze

Następny

Check-In PANSA - nowe narzędzie do zgłaszania lotów dronów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *