AktualnościZ Polski

Program Zefir i Gryf – drony bojowe dla polskiej armii

Kilka dni temu pisaliśmy o przetargu na drony klasy taktycznej i mini w ramach projektów Orlik i Wizjer, które mają zasilić polską armię. Tymczasem MON ogłasza również przetarg na bezzałogowce, które będą mogły przenosić uzbrojenie. Doposażenie Wojska Polskiego w drony typowo bojowe będzie realizowane w ramach programów Zefir i Gryf.

Program Zefir zakłada wyposażenie wojska w drony średniego pułapu i długiego trwania lotu w 4 zestawach po 3 samoloty oraz naziemne stacje naprowadzania. Z kolei program Gryf zakłada zakup dronów o zasięgu taktycznym w 12 zestawach po 4 maszyny. Bezzałogowce w obu zestawach – Zefir i Gryf – będą uzbrojone w rakiety: Zefir – kierowane i niekierowane, Gryf – jedynie niekierowane.

MON ma wskazać konkretnych dostawców takich zestawów już na przełomie kwietnia i maja 2015 roku. Już teraz wiadomo, że tego typu drony zaoferują nam najpewniej USA albo Izrael.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowe propozycje FAA w sprawie dronów podane do konsultacji publicznych

Następny

Polscy studenci znów startują w konkursie SAE Aerodesign

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *