AktualnościWydarzeniaZ Polski

Polscy studenci znów startują w konkursie SAE Aerodesign

Blue Larry, μ („mikro”) oraz Hien – to nazwy trzech samolotów bezzałogowych skonstruowanych przez studentów Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Wrocławskiej, które już 13-15 marca wystartują w zawodach SAE Aerodesign East organizowanych dla studentów z uczelni z całego świata w Lakeland na Florydzie, USA. W konkursie weźmie udział 75 drużyn.

Organizatorem SAE Aerodesign East jest stowarzyszenie Society of Automotive Engineers i firma Lockheed Martin, której miłośnikom lotnictwa nie trzeba przedstawiać – to producent najnowocześniejszych myśliwców: F-16, F-22 czy F-35.

Są to nieoficjalne mistrzostwa młodych konstruktorów dronów. Zespół z politechniki z Wrocławia, który nosi nazwę JetStream będzie startował w nich już po raz siódmy, lecz po raz pierwszy zaprezentują aż 3 swoje konstrukcje. Dzięki dofinansowaniu z programu „Generacja Przyszłości” z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 150 tyś. zł możliwe było skonstruowanie bezzałogowca startującego w klasie Advanced – najbardziej wymagającej pod kątem kryteriów stawianych dronom. Pozostałe klasy to Micro i Regular.

Źródło: https://www.facebook.com/pages/Jetstream/348855291799768
Źródło: https://www.facebook.com/pages/Jetstream/348855291799768

Najbardziej zaawansowana konstrukcja studentów z JetStream to „Hien” (jap. Jaskółka). Waży prawie 3,5kg i mierzy 195cm długości oraz 324cm rozpiętości! Może unieść aż 12kg co jest istotne, ale nie najważniejsze w zawodach w tej klasie. Konkurs zakłada wyłonienie najlepszej konstrukcji, która nie tylko będzie w stanie unieść najcięższy ładunek, ale również będzie w stanie zrzucić część tego ładunku z wysokości 33m. Zrzut ma trafić jak najbliżej określonego miejsca. Aby dokonać odpowiednich obliczeń do trajektorii zrzutu dron Hien wykorzystuje zaawansowaną optoelektronikę do rozpoznawania miejsca zrzutu oraz różne czujniki pozwalające na precyzyjne obliczenia. Za ich opracowanie odpowiadają studenci z Międzywydziałowego Koła Naukowego Mechatroniki Synergia.

Zeszły rok 2014 dla zespołu JetStream był przełomowy, a lista osiągnięć w konkursie SAE Aerodesign robi wrażenie:

  • 1 miejsce w klasyfikacji ogólnej w klasie „Micro”
  • 1 miejsce w wykonaniu prezentacji ustnej w klasie „Micro”
  • 2 miejsce w wykonaniu raportu technicznego w klasie „Micro”
  • 1 miejsce w kategorii najcięższego podniesionego ładunku w klasie „Micro”
  • 3 miejsce w kategorii stosunku masy ładunku do masy samolotu w klasie „Micro”
  • 5 miejsce w klasyfikacji ogólnej w klasie „Regular”
  • 10 miejsce w wykonaniu raportu technicznego w klasie „Regular”
  • 5 miejsce w wykonaniu prezentacji oralnej w klasie „Regular”

Nad wszystkimi trzema konstrukcjami pracuje 13 członków Akademickiego Klubu Lotniczego: Mateusz Łabno, Tomasz Tworek, Jan Byrtek, Marek Marczewski, Michał Początek, Michał Stempkowski, Bolesław Rohm, Konrad Nowacki, Maciej Pańczak, Jakub Radwański, Kacper Budnicki, Mateusz Pruba i Dominik Kędzierski.

Strona wydarzenia: http://students.sae.org/cds/aerodesign/east/

Strona zespołu JetStream: http://jetstream.pwr.edu.pl/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Program Zefir i Gryf - drony bojowe dla polskiej armii

Następny

12. Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *