AktualnościZe Świata

Nomagic Warsaw MIMotaurs finalistami konkursu MBZIRC

Zespół Uniwersytetu Warszawskiego Nomagic Warsaw MIMotaurs jest w piątce zespołów z całego świata, które zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu robotycznego „The Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge” (MBZIRC). Wielki finał odbędzie się w roku 2024 w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Dhabi. Finalistów wyłoniono w eliminacjach, w których udział wzięło 50 zespołów z najlepszych uczelni i firm robotycznych z całego świata.

MBZIRC należy do największych i najbardziej prestiżowych konkursów robotycznych na świecie. Co dwa lata Abu Dhabi staje się miejscem, w którym przedstawiciele najlepszych uniwersytetów i międzynarodowych ośrodków badawczych biorą udział w zawodach, których celem jest zbudowanie autonomicznych robotów latających oraz pojazdów naziemnych zdolnych wykonywać specjalistyczne, skomplikowane zadania przedstawione przez organizatorów.

W trwającej edycji konkursu każdy zespół zakwalifikowany do finału musi zaprojektować, zbudować i zaprogramować system składający się z 20 bezzałogowych statków powietrznych (dronów), które mają współpracować ze sobą i z jednostką nawodną. Zadaniem, które ma realizować system, jest przeszukanie wyznaczonego obszaru wodnego w celu odnalezienia określonych wcześniej statków i podjęciu z nich oraz przetransportowaniu na ląd różnego rodzaju przedmiotów. Cały system musi działać autonomicznie bez interwencji człowieka. Dodatkowym utrudnieniem jest brak dostępu do łączności oraz nawigacji satelitarnej.

Na przełomie lutego i marca 2022 roku zespół Nomagic Warsaw MIMotaurs przeszedł pierwszy etap konkursu i zakwalifikował się do półfinału.

Warsaw MIMotaurs

Sędziowie konkursu docenili wtedy przekonującą wizję oraz rzetelną prezentację koncepcji dotyczącej realizacji zadania. Półfinał trwał przez większość roku 2022 i zakończył się październikową wizytacją organizatorów w Warszawie, podczas której przedstawiliśmy prototypy elementów finalnego rozwiązania

mówi Karol Pieniący, kapitan Nomagic Warsaw MIMotaurs.

Komisja sędziowska ponownie doceniła pracę zespołu, w wyniku czego MIMotaurs zakwalifikowali się do stacjonarnego finału. Zmierzy się w nim z drużynami: Fly Eagle (reprezentująca Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie), ROC (Dania i Szwecja), Team KAIST (Korea Południowa), UNIZG-FER (Chorwacja).

Drużyna MIMotaurs ma teraz rok, aby zbudować zaprojektowany przez siebie system i sprawdzić jego skuteczność w rzeczywistych warunkach — w lutym 2024 roku u wybrzeży Abu Dhabi finaliści będą na żywo prezentować swoje rozwiązania, wykonując zadanie konkursowe na specjalnie wyznaczonym do tego celu obszarze morskim. Najlepsze rozwiązanie zostanie wyróżnione nagrodą pieniężną w wysokości 2 mln USD. Pula nagród w całym konkursie wynosi 3,25 mln USD.

Warsaw MIMotaurs

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie https://www.mbzirc.com/.

Zespół MIMotaurs powstał w 2019 roku na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW po to, by brać udział w międzynarodowych konkursach robotycznych, ukierunkowanych na podejmowanie innowacyjnych wyzwań w obszarach inteligentnych dronów oraz Artificial Intelligence. Aktualnie zespół zrzesza studentów, doktorantów, pracowników oraz absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego z różnych wydziałów i kierunków studiów. Zespołem kierują Karol Pieniący, doktorant Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, członek zespołu naukowego w IDEAS NCBR, oraz Michał Niedziółka, student Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki. Należącą do zespołu flotą dronów opiekuje się Jan Dziedzic, student Wydziału Fizyki.

W skład zespołu wchodzą: Kacper Oreszczuk, Michał Wiatrowski, Jan Wawszczak, Marek Wesołowski, Mikołaj Pacek, Jakub Klimek, Krzysztof Ciebiera, Jakub Organa, Michał Szczęśniak, Mateusz Banaszek, Błażej Wilkoławski, Piotr Krzywicki, Maja Kalinowska, Szymon Sadkowski, Kajetan Husiatyński, Krzysztof Ołdakowski, Marcin Kurowski i Anna Kalisz.

Opiekunem naukowym drużyny jest dr hab. Marek Cygan, prof. UW, były Akademicki Mistrz Świata w Programowaniu Zespołowym, zasłużony naukowiec oraz współtwórca startupu robotycznego nomagic.ai. Więcej o zespole można przeczytać pod adresem https://mimotaurs.pl/.

W 2019 roku Warsaw MIMotaurs brali już udział w prestiżowym konkursie AlphaPilot, organizowanym przez firmę Lockheed Martin oraz MIT. Wówczas zespół zaprojektował i zbudował czwartego najszybszego drona na świecie i drugie najlepsze rozwiązanie z zakresu uczenia maszynowego.

Wszystkie nowości związane z uczestnictwem w MBZIRC znajdują się na fanpage’u na Facebooku.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

REAKTO uzyskało zezwolenie ULC na loty bezzałogowe w formie zdalnej

Następny

Jak wybrać drona na prezent? Poradnik krok po kroku

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *