AktualnościWyposażenieZ Polski

SafeSky – polski system do wykrywania dronów

Jedni tworzą nowe zaawansowane drony i wynajdują dla nich kolejne zastosowania praktycznie. Inni, doceniając rozwój tego sektora i zakres możliwości jakie dają bezzałogowce, mają również świadomość zagrożeń jakie wynikają z niewłaściwego zastosowania dronów. Trzy polskie firmy z Gdyni – Bonda.pl, Bioseco i SIRC – utworzyły konsorcjum i współnie opracowały system o nazwie SafeSky, który w skrócie ma wykrywać i ewentualnie unieszkodliwiać drony. Projekt ten dostały nawet unijne dofinansowanie (50 tyś. EUR) w ramach programu Horyzont 2020.

SafeSky

 

Na czym polega SafeSky?

Zadaniem systemu jest wykrywanie dronów na obszarze, na którym ktoś nie życzy sobie ich obecności lub stanowią one zagrożenie w danej przestrzeni powietrznej. Po wykryciu dronów system SafeSky będzie ostrzegał odpowiednie osoby o obecności dronów, ale może również je dezaktywować. W jaki sposób? Prawdopodobnie przez zakłócenie sygnału sterującego maszyną.

Firmy z konsorcjum zdradziły, że ich system cieszy się sporym zainteresowaniem wśród prywatnych firm, ale zastosowanie SafeSky jest w rzeczywistości o wiele szersze – od monitoringu prywatnych rezydencji i terenów firm po zabezpieczenia granic państw. Co również istotne jest to gotowy system. Mimo, że jest jeszcze o nim cicho na rynku i konsorcjum dopiero teraz otrzymało dofinansowanie na stworzenie działającego rozwiązania to wszystkie jego elementy składowe są już gotowe i działają w praktyce. Dzięki połączeniu doświadczenia i wiedzy trzech różnych firm, które do tej pory pracowały oddzielnie na własną rękę system może być gotowy do użycia już w przeciągu kilku tygodni.

W tym miejscu warto zatem nadmienić czym zajmują się firmy tworzące konsorcjum. Firma Bonda.pl od lata instaluje systemy zabezpieczeń w dużych przedsiębiorstwach. Firma Bioseco ma już opracowany i działający system wykrywania ptaków, który jest systemem o wiele bardziej skomplikowanym niż wykrywanie dronów, więc przeniesienie niektórych rozwiązań było oczywistym posunięciem. Z kolei firma SIRC opracowała miniaturowe systemy radarowe, które po modyfikacji zostały wykorzystane w systemie SafeSky.

Oficjalna strona projektu: http://www.safe-sky.pl/.

Poprzedni

Tygrzyk (Wasp Spider) - polski dron dla policji i wojska

Następny

Dron GL-10 produkcji NASA w układzie VTOL

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *