AktualnościLotnictwo wojskoweMonitoringZ Polski

Tygrzyk (Wasp Spider) – polski dron dla policji i wojska

Tygrzyk (z ang. Wasp Spider) to kolejna polska konstrukcja drona, który w przyszłości może trafić na wyposażenie polskich służb mundurowych. Stworzyła go firma MSP z Warszawy, która zaprezentowała swój produkt na targach Europoltech 2015. Tygrzyk wystąpił w barwach policyjnych, ale MSP swoim dronem celuje również w zapotrzebowanie polskiego wojska na bezzałogowe statki powietrzne pionowego startu.

Dron Tygrzyk waży maksymalnie do 5,5kg w zależności od wyposażenia, jest napędzany czterema silnikami zasilanymi elektrycznie. Czas lotu wynosi ok. 35 minut a zasięg od operatora to 4km. Tygrzyk może być sterowany manualnie lub wykonywać lot autonomiczny. Firma MSP sama zadbała o cały system lotu w autopilocie, który umożliwia np. lot po wyznaczonych punktach lub utrzymywanie się w określonej strefie. Dron może samodzielnie startować i lądować w wyznaczonym miejscu.

Na swój pokład Tygrzyk może zabrać około 1,2kg osprzętu, który stanowią głowice optoelektroniczne włączając w to termowizję, głowice fotogrametryczne oraz do mapowania terenu. To daje mu szeroki zakres działania wykraczający poza monitorowanie terenu – Tygrzyk może posłużyć do tworzenia map terenu, dzięki czemu można np. oceniać szkody po powodziach czy innych klęskach żywiołowych.

Strona www producenta MSP: http://www.uav.com.pl/.

Zdjęcie pochodzi z portalu http://www.defence24.pl/, jeśli właściciel nie udziela prawa do jego publikacji tutaj – proszę o kontakt, zdjęcie zostanie usunięte.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Program LOCUST - drony wojskowe latające w roju

Następny

SafeSky - polski system do wykrywania dronów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *