AktualnościMonitoringZ PolskiZastosowania dronów

Polski dron do tropienia kłusowników

Dron do tropienia kłusowników

Studenci z rzeszowskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania wymyślili drona, który będzie służył do tropienia kłusowników. To na razie „tylko” pomysł, ale już wkrótce jego pomysłodawcy będą mogli wcielić go w życie. Na ten cel dostali 220 tyś. złotych w konkursie „Generacja Przyszłości” organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nie jest to jednak kwota w całości przeznaczona na konstrukcję drona. Po pierwsze dotacja ma na celu sfinansowanie dwóch projektów równolegle: drona do tropienia kłusowników oraz edukacyjnej aplikacji mobilnej dla dzieci uczącej bezpiecznych zachowań, którą opracował Daniel Dereniowski razem z Piotrem Kłosem. Wspólne przedsięwzięcie zostało wybrane z 60 różnych projektów konkurencyjnych. Razem dofinansowanie dostało 13 uczelni.

Dron będzie startował w międzynarodowym konkursie „Wildlife Conservation UAV Challenge” w Afryce (oficjalna strona konkursu: http://www.wcuavc.com/). Jak zakłada regulamin konkursu –  koszt drona nie może przekroczyć 3000$ zatem jest to jedynie ułamek kwoty dofinansowania do projektu.  Dron musi jednak spełniać rygorystyczne wymogi określone przez pomysłodawców konkursu. Część pieniędzy zdobytych w ramach „Generacji Przyszłości” zostanie przeznaczona na koszty związane z samym uczestnictwem w konkursie: wyjazdy, pozwolenia, badania i transport w obie strony dla całego zespołu projektowego. Pozostałe wydatki związane są ze stworzeniem aplikacji mobilnej, testami oraz jej wdrożeniem.

Pomysł na drona jest stosunkowo prosty – ma on unosić się nad chronionym obszarem, a gdy zlokalizuje zagrożenie w postaci kłusowników – wyśle odpowiednie powiadomienie do najbliższych strażników przyrody. Trudności może jednak nastręczyć opracowanie algorytmów rozpoznawania kłusowników i odróżniania ich od innych obiektów. Zadaniem drona będzie również zebranie jak największej ilości informacji o kłusownikach.

Pomysłodawcami projektu są studenci: Dominik Ciurko, Vadym Melnyk, Łukasz Wojakowski i Ivan Kopytko. Projekt drona nadzorował dr Marek Jaszuk z Katedry Zastosowań Systemów Informatycznych na uczelni WSIiZ.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Drony ratownicze dla GOPR

Następny

Budowa własnego drona w 5-ciu krokach

1 Komentarz

  1. 19 sierpnia 2016 at 15:12 — Odpowiedz

    Gdzie tu nowość, gdzie innowacja? Moje drony od wielu lat śledzą klusownikow na flir-ach w kilka parkach na terenie Polski, a jestem prawnikiem-modelarzem bez wsparcia uczelni etc. Gdzieś się ta nasza nauka pogubila

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *