AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy dronowej – 1.04.2022 r.

Nie – to nie Prima Aprilis! Zapraszam na prawdziwy piątkowy przegląd prasy dronowej z ostatniego tygodnia ;).

PRS S.A. – pierwsza akredytowana jednostka certyfikująca BSP

Firma PRS S.A. (w rozwinięciu: Polski Rejestr Statków S.A.) jako pierwsza w Polsce uzyskała akredytację krajowej jednostki akredytującej (PCA) na zgodność z europejskimi przepisami, dotyczącymi dronów przeznaczonych do eksploatacji w kategorii otwartej, w tym Rozporządzenia (UE) 2019/945.

Osoby zainteresowane wprowadzeniem swojego drona na rynek Unii Europejskiej, zachęcamy do zapoznania się z informacjami na dedykowanej stronie internetowej o BSP oraz do pobrania specjalnego przewodnika dotyczącego zasad oceny zgodności BSP.

Kontakt: Polski Rejestr Statków S.A. Biuro Certyfikacji Wyrobów i Osób, al. gen. Józefa Hallera 126, 80-416 Gdańsk.


Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Wrocławskiej na prestiżowych zawodach

JetStream na UAV Challenge 2018
JetStream na UAV Challenge 2018 – Źródło: Facebook.com

Coroczne zawody SAE Aerodesign (z racji pandemii Covid-19 była 2-letnia przerwa w organizacji) to prestiżowe zawody dla młodych konstruktorów lotniczych. Wydarzeniu patronują giganci z branży lotniczej, m.in. Lockheed Martin, Siemens czy Solidworks. Studenci z Politechniki Wrocławskiej wystartują jako zespół JetStream we wszystkich trzech klasach rozgrywek – Regular, Micro i Advanced.

Zachęcamy do śledzenia postępów zespołu na fanpage: https://www.facebook.com/Jetstream.PWr/

Więcej: https://gazetawroclawska.pl/konstruktorzy-samolotow-z-politechniki-wroclawskiej-na-prestizowych-zawodach-w-usa-zdjecia/ar/c5-16134135


MediaMarkt wycofuje produkty DJI ze sprzedaży

DJI Mavic 2 znaleziony przy schwytanym żołnierzu rosyjskim w okolicach Charkowa

Po tym jak chiński producent DJI został oskarżony o „pomaganie” Rosjanom w wojnie z Ukrainą (Rosjanie używają dronów DJI do zwiadu, naprowadzania bomb oraz rakiet, używają również ulepszonego AeroScope do namierzania dronów DJI używanych przez Ukraińców, a ukraińskie AeroScope o dziwo przestały działać) – niemiecka sieć sklepów z elektroniką MediaMarkt na znak protestu zdecydowała się wycofać te drony ze swojej oferty.

DJI wszystkiemu zaprzecza i deklaruje, że nie opowiada się po żadnej stronie konfliktu, co też sytuacji nie polepsza. Wicepremier Ukrainy i minister ds. transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow oficjalnie zwrócił się oficjalnie do DJI o zbanowanie wszystkich rosyjskich dronów, które mogą służyć Rosjanom na wojnie – prośba nie została jednak w żaden sposób skomentowana przez DJI.

Więcej: https://ithardware.pl/aktualnosci/mediamarkt_banuje_dji_producent_dronow_ma_dzialac_na_szkode_ukrainy_i_pomagac_rosji_w_inwazji-20545.html


Polska reprezentacja na Amsterdam Drone Week 2022

W dniach 29-31 marca 2022 r. odbyła się coroczna konferencja Amsterdam Drone Week. Polskę reprezentowała m.in. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z CEDD, która pod hasłem „Metropolia GZM. Synergia doświadczeń dla U-Space” promowała swoje zadania w obszarze Urban Air Mobility (UAM).

Więcej: https://metropoliagzm.pl/2022/03/29/polskie-doswiadczenia-u-space-na-amsterdam-drone-week-2022/


Projekt „Dronosiewność”

Źródło: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniccy-licealisci-planuja-dronosiewnosc,wia5-3267-51807.html

Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Rybniku: Marek Gojny, Filip Jurczyk, Tomasz Szczotok i Kamil Turek zakwalifikowali się do finału pierwszej edycji konkursu Solve for Tomorrow, którego głównym organizatorem jest firma Samsung.

Uczniowie zaproponowali innowacyjny osprzęt do drona służący do rozsiewania roślinności w trudno dostępnym terenie np. na hałdach. Swój projekt nazwali „Dronosiewność”.

Więcej: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniccy-licealisci-planuja-dronosiewnosc,wia5-3267-51807.html


Konferencja Naukowo-Techniczna BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE W GOSPODARCE. WYMIAR EKONOMICZNY – STRATEGICZNY – SPOŁECZNY

Konferencja planowana jest na 21 – 23 kwietnia 2022 r. we Wrocławiu.

Celem konferencji jest stworzenie forum do prezentacji aktualnych osiągnięć naukowych, badań oraz wymiany doświadczeń z zakresu użytkowania i rozwoju sektora bezzałogowych statków powietrznych.

W trakcie konferencji zorganizowane będą trzy panele tematyczne, podczas których uczestnicy zaprezentują obowiązujące uwarunkowania prawne, wpływ wykorzystania dronów na gospodarkę i bezpieczeństwo oraz związane z tym wyzwania dotyczące kształcenia kadr, ochrony środowiska, określenia kierunków rozwoju. 

Więcej: http://www.sitk.pkp.wroc.pl/konferencja_2022.04.21.htm oraz http://www.sitk.pkp.wroc.pl/Komunikat_V6_DRONY.pdf

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Aerorozvidka: "Jesteśmy jak rój pszczół"

Następny

GRUPA WB dostarczy system GLADIUS

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *