AktualnościZ Polski

GRUPA WB dostarczy system GLADIUS

W obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, prezes GRUPY WB Piotr Wojciechowski podpisał dzisiaj z szefem Agencji Uzbrojenia pułkownikiem Arturem Kupletem umowę na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS.

Umowa obejmuje dostawę dla Wojsk Rakietowych i Artylerii czterech bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. W skład bateryjnego modułu wejdą wyrzutnie, wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych (BSP-U) GLADIUS.

Projekt GLADIUS to nie tylko miecz. To również oczy, uszy i mózg, to złożony system rozpoznawczo-uderzeniowy oparty o znane ekspertom wyroby polskiego przemysłu. W projekcie wdrożone zostały zbierane latami bogate doświadczenia, w tym z konfliktu o wysokiej intensywności, w którym działa silna obrona przeciwlotnicza oraz środki walki radioelektronicznej.

powiedział podczas podpisania umowy Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB.

Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS przeznaczone będą do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) rodziny FT-5. Będą one wyposażone między innymi w głowice optoelektroniczne, umożliwiające rejestrację obrazu zarówno w świetle dziennym, jak i z wykorzystaniem termowizji.

Wojsko Polskie dostaje bardzo nowoczesny produkt, opracowany przez polskich inżynierów, wyprodukowany w Polsce w polskich zakładach GRUPY WB przy szerokiej współpracy z całym polskim przemysłem zbrojeniowym, Grupą PGZ oraz wieloma innymi podmiotami. Dzięki temu, że system GLADIUS został oparty o już istniejące polskie produkty, pierwsze dostawy nastąpią jeszcze w tym roku. Kolejne fazy projektu będą ten system wzbogacały o nowe funkcje w miarę zdobywania nowych doświadczeń.

dodał Piotr Wojciechowski.
MON i GRUPA WB - Projekt GLADIUS
Fot. MON

Rolę efektorów systemu poszukiwawczo-uderzeniowego będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne (BSP-U) GLADIUS. Będą zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP zaawansowanym systemem zarządzania polem walki TOPAZ, opracowanym przez GRUPĘ WB.

GLADIUS to w stu procentach polski produkt, opracowany przez polskich inżynierów. W trakcie swego rozwoju otwiera szanse na zbudowanie wielu miejsc pracy dla młodych ludzi – specjalistów w dziedzinie elektroniki, informatyki, mechatroniki, technik materiałowych oraz matematyki. Widzimy w tym projekcie szanse na rozwój produktu unikalnego i zabójczo skutecznego. Dzięki projektowi GLADIUS polski przemysł oraz siły zbrojne wchodzą w erę sztucznej inteligencji i automatyzacji pola walki.

powiedział prezes GRUPY WB.

Pakiet logistyczny systemu obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych. W ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS.


GRUPA WB jest zatrudniającym 1400 osób polskim producentem nowoczesnych rozwiązań technicznych, którego udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Przedsiębiorstwo działa globalnie na rynku systemów łączności, zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego, transportu, energetyki, elektromobilności i obronności.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy dronowej - 1.04.2022 r.

Następny

Otwarcie laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *