AktualnościZ Polski

CoTuLata.pl – sprawdź lub zgłoś podejrzany lot dronem

Wraz z uruchomieniem dnia 4.04.2024 r. systemu KSID – Krajowego Systemu Informacji DronowejPolska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła również dodatkową usługę dostępną jako osobny byt pod adresem cotulata.pl.

CoTuLata.pl to najprościej mówiąc serwis, który pozwala:

  • sprawdzić, czy dron którego widzimy w powietrzu faktycznie został przez pilota zgłoszony do PAŻP i jest widoczny na mapie (podana jest jego dokładna lokalizacja, godzina startu, zakończenia lotu oraz wysokość)
  • zgłosić podejrzany/niechciany/nielegalny/niepokojący (niepotrzebne skreślić lub dodać swoje…) lot dronem ze wskazaniem jego miejsca na mapie (jeśli sam pilot BSP go nie zgłosił)

Można zatem określić CoTuLata.pl jako narzędzie kontroli obywatelskiej nad pilotami BSP i wykonywanymi przez nich lotami. Problem może być tylko taki, że o serwisie CoTuLata.pl będą zapewne wiedzieć w większości sami użytkownicy dronów (też nie wszyscy, wielu nie słyszało do tej pory o DroneRadar czy Check-In PANSA) chyba, że PAŻP planuje jakąś większą akcję informacyjną skierowaną ogólnie do społeczeństwa ;).

Jak i gdzie zgłosić podejrzany lot drona?

Wystarczy na mapie w serwisie CoTuLata.pl ustawić pinezkę w miejscu, w którym „podejrzany dron” wykonuje lot. Następnie zapoznać się z procedurą zgłoszenia wyświetlaną na ekranie i zweryfikować swój numer telefonu (poprzez podanie go w polu numeru telefonu, dostaniemy SMS kod do przepisania).

Do zgłoszenia nielegalnego lub innego podejrzanego lotu – by było ono skuteczne i wywołało jakiś efekt wśród służb porządkowych – nie wystarczy oznaczenie miejsca lotu na mapie, należy jeszcze wykonać telefon na numer 112 by potwierdzić zgłoszenie. Jest to dobry krok by „odfiltrować” złośliwe zgłoszenia lub robione tylko dla żartu. Jeśli ktoś zamierza faktycznie zgłosić jakiś niepokojący lot dronem – musi się zastanowić dwa razy czy chce zostawić swój ślad w rejestrach 112 (prócz nr telefonu również potencjalnie imię, nazwisko, nagrany głos, swoją lokalizację).

Użytkownicy mają możliwość stworzenia konta w serwisie CoTuLata.pl, a w zamian dostają dostęp do historii swoich zgłoszeń wraz z informacją o statusie i podjętych akcjach.

Sam serwis wzbudza mieszane uczucia – co zrozumiałe. Ma służyć przede wszystkim weryfikacji legalności lotów i zgłaszaniu tych „mniej legalnych” czy też zwyczajnie nie zgłoszonych do systemu PAŻP (choć jest taki obowiązek – aktualnie wciąż poprzez serwis https://checkin.pansa.pl/).


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Ile kosztuje dron profesjonalny?

Następny

Poleć i uratuj – drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych

1 Komentarz

  1. 9 kwietnia 2024 at 09:30 — Odpowiedz

    Smutne jest to, że od momenty zakończenia współpracy z DroneRadar ta komunikacja dwukierunkowa działa źle, wiec dziwi mnie fakt wydawania pieniędzy na takie cuda. Taka refleksja po obejrzeniu tego Cotulata… może i nie inwestują w poprawę bezpieczeństwa, ale za to można zgłosić przestępstwo.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *