AktualnościZ Polski

Od 4.04.2024 r. rusza KSID – Krajowy System Informacji Dronowej

Na stronie systemu rejestracji operatorów i pilotów BSP (https://drony.ulc.gov.pl/) pojawiła się informacja o wyłączeniu możliwości rejestracji nowych kont i uzyskiwaniu uprawnień pilotów w związku z planowanym uruchomieniem nowego systemu KSID – Krajowego Systemu Informacji Dronowej.

Uruchomienie całkiem nowego systemu KSID (Krajowy System Informacji Dronowej) zostało zaplanowane na czwartek 4.04.2024 r. Nowy system zmieni również swój adres – będzie to http://drony.gov.pl/. Jeśli chodzi o „starą” platformę drony.ulc.gov.pl, która do tej pory była zarządzana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego – jeszcze przez jakiś czas będzie utrzymywana w trybie „tylko do odczytu” – czyli jedynie do wglądu, bez możliwości dodawania i modyfikacji danych.

O uruchomieniu KSID i jego podstawowych funkcjonalności poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na swojej stronie internetowej. Wraz ze startem nowego systemu w dniu 4.04.2024 r. użytkownicy uzyskają dostęp do swoich kont operatorów i pilotów oraz do pierwszej części znacznie szerszych (względem drony.ulc.gov.pl) funkcjonalności, które mają ułatwić planowanie operacji SBSP.

Prócz dostępu do swoich danych podstawowych, użytkownicy będą mogli również łatwiej zarządzać swoimi uprawnieniami (w tym uzyskiwać je w nowym systemie e-learningowym), zarządzać swoją flotą BSP oraz szybciej komunikować się z pracownikami ULC. To z kolei wiąże się z uruchomieniem dla pracowników urzędu serwisu administracyjnego „e-Drony ULC”, który posłuży do cyfrowej obsługi procesów administracyjnych. Cyfryzacja i automatyzacja ma przede wszystkim wpłynąć na poprawę jakości i przyspieszenie procesów administracyjnych.

W ramach kompleksowo przygotowywanych „Usług Cyfrowych dla BSP” zostanie też uruchomiony system Dynamic Safety & Security (DSS) „umożliwiający uprawnionym podmiotom składanie wniosków do PAŻP o wprowadzenie tymczasowych ograniczeń w dostępności przestrzeni powietrznej, związanych z priorytetowymi działaniami operacyjnymi”.

Pod koniec kwietnia ma się pojawić również aplikacja mobilna CoTuLata, która umożliwi użytkownikom smartfonów opartych o system Android odczytanie danych RemoteID, a przy okazji weryfikację, czy lot danego BSP został zgłoszony do PAŻP. Aplikacja da też możliwość każdemu obywatelowi zgłoszenia lotu o „niejednoznacznym charakterze”.

Wiele osób czeka również na nową aplikację do zgłaszania samych lotów dronów (aktualnie https://checkin.pansa.pl/). Ta pojawi się lada chwila i będzie już klasyczną aplikacją na smartfony o pełnej funkcjonalności. Będzie nosić nazwę: Drone Tower.

Jeszcze w tym kwartale mają pojawić się kolejne wyczekiwane moduły usług: przede wszystkim e-SORA do składania wniosków o zezwolenia wraz z całą dokumentacją w formie planu lotu stworzonego w systemie, a także moduł DTM Autonomia do zarządzania trzema obszarami testowym wyznaczonym dla zaawansowanych lotów BSP na szeroką skalę.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Świetlne drony indoorowe wkraczają na polski rynek eventowy!

Następny

Ile kosztuje dron profesjonalny?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *