AktualnościWydarzeniaZ Polski

Poleć i uratuj – drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych

Drony w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (Search and Rescue, SAR), w ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym to temat ostatniego już seminarium online organizowanego w formule foresight przez Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundację Instytut Mikromakro w ramach Droniada Future Forum. Zapraszamy we wtorek, 16 kwietnia 2024 o godzinie 14:00. Webinarium jest bezpłatne – obowiązuje rejestracja.

Zwykle zaczyna się tak. Przychodzi zgłoszenie przez telefon na numer 112 albo przez aplikację Ratunek. Do akcji ruszają ratownicy wyposażeni w drony.

Na początku 2023 roku ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego dowiedzieli się, że dwóch taterników utknęło w rejonie Kozich Czub, gdy wspinali się tam Drogą Świerzów. Nie byli w stanie zrealizować planu i zejść bezpiecznie w ciemności i pogarszających się warunkach atmosferycznych do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Do akcji ruszyło 7 ratowników z dronem, który zlokalizował taterników i dostarczył potrzebny sprzęt – pakiety grzewcze, koce termiczne i radiostację. Loty rozpoczęły się ok. godziny 22, a intensywne opady śniegu oraz podmuchy wiatru sięgające 15 m/s pozwoliły tylko na trzy starty. To jednak wystarczyło, by taternicy odebrali podwieszony spod drona ładunek. Rano ratownicy zostali ewakuowani śmigłowcem i przetransportowani do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Podobnych akcji odbywa się na świecie po kilkadziesiąt dziennie. Nie mówimy zatem o dronach jako przyszłościowych narzędziach pracy ratowników, strażaków czy też policjantów, lecz o podstawowym sprzęcie w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), ochronie ludności, ratownictwie i zarządzaniu kryzysowym.

 • Gdzie jest zatem miejsce na innowacje?
 • W którą stronę rozwiną się systemy bezzałogowe?
 • O czym marzą ich użytkownicy?

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci z ochotniczych organizacji poszukiwawczo-ratowniczych, strażacy, ratownicy i specjaliści w zakresie metodyki akcji SAR, dronów i oprogramowania:

Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji Instytut Mikromakro, główny organizator Droniady GZM 2024 zaprosi do udziału we „Fly to Rescue – turnieju o puchar Szefa BBN na Droniadzie. To okazja do praktycznego szlifowania swoich umiejętności pilotażu dronów na potrzeby akcji SAR w warunkach sportowej rywalizacji i wymiany doświadczeń z żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami policji, strażakami, ratownikami i przedstawicielami czołowych uczelni technicznych w kraju (droniada.eu).

Maciej Dziubich z Morskiej Służby Poszukiwawczo-Ratowniczej, od lat związany również z Sopockim WOPR, opowie o akcjach SAR na morzu.

Dr Joanna Stojer-Polańska z uniwersytetu SWPS przedstawi metodykę akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Kiedy jest akcja poszukiwawcza, a kiedy ratownicza?

Grzegorz Trzeciak, dyrektor Centrum Technologii Bezzałogowych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, zaprezentuje możliwości współpracy nad przyszłymi zrobotyzowanymi systemami do ratowania ludzi.

Dr n. med. Andrzej Darmoliński naszkicuje jak wykorzystywać drony w ratownictwie medycznym.

Młodszy kapitan Marcin Klecz, ekspert ds. BSP w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, wskaże kierunki rozwoju tej technologii w straży. Jakich dronów potrzebuje Straż?

Łukasz Grzelak z Dilectro Enterprise, nakreśli trendy rozwoju analizy danych w ratownictwie. Ma to coraz większe znaczenie w akcjach SAR. Nie wystarczą już tylko sokole oko i pewna ręka pilota drona. Potrzeba dobrej jakości zdjęć. Dane to podstawa!

Michał Staniewski, starszy specjalista ds. ASM1, kierownik projektu Dynamic Safety Security POPC z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zaprezentuje moduł Search&Help, który ma ułatwić koordynację akcji SAR w przestrzeni powietrznej kraju.

Seminarium rozpocznie się od morza, by zakończyć się w Tatrach. Marcin Józefowicz, ratownik, starszy instruktor TOPR i szef grupy Cyber Tech TOPR podzieli się swoimi spostrzeżeniami i potrzebami w zakresie wykorzystania dronów w ratownictwie. Ale jego kluczowym przesłaniem będzie „Życie za drona. Uratuj człowieka, nie martw się o sprzęt”.

Seminarium podsumuje dr Jakub Ryzenko, szef Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN. „Co widać poza zasięgiem wzroku?” – niech będzie naszą foresigtową puentą.

Dla kogo przeznaczone jest seminarium?

 • Przedstawicieli ochotniczych organizacji poszukiwawczo-ratowniczych
 • Członków specjalistycznych grup poszukiwawczo-ratowniczych
 • Strażaków
 • Ratowników
 • Policjantów
 • Żołnierzy
 • Firm dronowych – dostawców sprzętu i oprogramowania oraz usługodawców
 • Przedstawicieli instytucji badawczo-rozwojowych, uczelni wyższych i NGO zajmujących się ochroną ludnością, ratownictwem i zarządzaniem kryzysowym
 • Przedstawicieli wydziałów zarządzania kryzysowego w Jednostkach Samorządu Terytorialnego
 • Straży miejskich i gminnych

Patronat nad wydarzeniem objęły: Świat Dronów, portal-mundurowy.pl, Ratownicy24.pl, magazyn „Na Ratunek” oraz portal wakcji.pl.

Więcej informacji: https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/seminaria-online/SAR/.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

CoTuLata.pl - sprawdź lub zgłoś podejrzany lot dronem

Następny

Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet regulacji dla dronów - Opinia 03/2023

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *