AktualnościLotnictwo wojskoweZ PolskiZastosowania dronów

Jet-2 – odrzutowy dron jako ruchomy cel

Jet 2 - polski dron odrzutowy, jako ruchomy cel
Zdjęcie pochodzi ze strony: https://www.facebook.com/InstytutTechnicznyWojskLotniczych

 

Zakończyły się próbne loty wojskowego drona odrzutowego Jet-2 przeprowadzane przez polski Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych. Jet-2 jest rozwinięciem swojego poprzednika Jet-1 i jest bezzałogowym statkiem powietrznym napędzanym dwoma silnikami odrzutowymi, który ma imitować cele dla obrony przeciwlotniczej. Niestety – jego ostatecznym celem jest zostać zniszczonym przez rakietowe zestawy ziemia-powietrze, które bronią polskiego nieba: Newa i Kub.

Ważąca 80kg konstrukcja rozwija prędkość maksymalną w granicach 540 km/h, osiąga pułap maksymalny 5000m (testy prowadzono na 2000m) i może latać autonomicznie ok. 1 godziny. Dron jest sterowany wyłącznie przez autopilota przy czym można dokonywać trasy czy innych parametrów lotu w trakcie wykonywania lotu w czasie rzeczywistym.

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych prace nad szybkimi celami powietrznymi prowadzi już od 2005 roku. Pierwszym tego typu dronem był Turbokomar skonstruowany w 2005 roku (prace i testy trwały do 2008 roku).

turbokomar-bezzalogowiec-itwl

Następnie powstał Jet-1 w 2009 roku, który był poddawany próbom i rozwijany do roku 2012. Jet-2 jest jego bezpośrednim następcom.

Zdjęcia i filmy z oblotu bezzałogowych celów Jet-2 można obejrzeć na profilu Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych na portalu Facebook.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

SW-4 Solo RUAS/OPH - przetestowany bezzałogowy śmigłowiec z Polski

Następny

Dron ratowniczy - odnajduje sygnał wi-fi ze smartfonów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *