Aktualności

Przegląd prasy – 13.03.2019 r.

Bez przydługiego wstępu – zapraszam na przegląd prasy z dnia 13.03.2019r. Prezentuję 7 nowinek ze świata dronów. Szeroka rozpiętość tematów: od autonomii w BSP, przez prawo, drony wojskowe, prezentacje z konferencji Instytutu Lotnictwa po zastosowanie dronów w świecie zwierząt.

1. Czym jest automatyka a czym autonomia w dronach?

Na stronie DroneII.com (Drone Industry Insights) pojawił się bardzo ciekawy artykuł pt. „Tech Talk: Untangling The 5 Levels of Drone Autonomy”, w którym dobrze omówione są tematy automatyki w porównaniu do autonomii dronów – te dwa pojęcia bardzo często są używane zamiennie jako synonimy, a znaczą zupełnie co innego. Drony automatyczne mamy już dziś, drony autonomiczne to jeszcze kwestia przyszłości, ale też nie bardzo odległej. Polecam artykuł dla tych, którzy chcą zgłębić tę tematykę i poznać 5 poziomów autonomiczności dronów: https://www.droneii.com/drone-autonomy.

2. Bezzałogowce Mirach-40 ostrzelane przez włoskie okręty!

Mirach-40
Mirach-40

Spokojnie – to nie zapowiedź konfliktu zbrojnego. To włoska marynarka wojenna ćwiczy skuteczność wykrywania i celność podczas niszczenia symulowanych celów powietrznych przy użyciu specjalnie przystosowanych do tego bezzałogowców Mirach-40 (M-40). Więcej na stronie: portalstoczniowy.pl.

3. Walkiria – bezzałogowy skrzydłowy już po pierwszych lotach

Bezzałogowiec XQ-58A Valkyrie odbył swoje pierwsze loty testowe na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie. „Walkiria” to BSP stworzony w ramach projektu „Loyal Wingman”, który zakłada wsparcie w locie załogowych samolotów wojskowych F-35, F-22, a także P-8A Poseidon i E-7A Wedgetail poprzez użycie bezzałogowych skrzydłowych. Źródło: https://niezalezna.pl/262071-pierwszy-lot-walkirii

4. Załącznik 6b do ostatniego „rozporządzenia wyłączającego” po angielsku

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej na swojej stronie (pansa.pl) poinformowała o udostępnieniu przetłumaczonego na język angielski Załącznika 6b do rozporządzenia rozporządzenia z art. 33 ust. 2 i 4 ustawy Prawo lotnicze. Jest dostępny na stronie pansa.pl tutaj lub wraz z innymi załącznikami (6/6a i 6b w języku polskim) we wpisie na SwiatDronow.pl.

5. Prezentacje z konferencji „Eksploatacja BSL” dostępne do pobrania

Z kolei na stronie Instytutu Lotnictwa pojawiły się udostępnione do pobrania wszystkie prezentacje prelegentów biorących udział w konferencji naukowej „Eksploatacja BSL”. Naszą relację z konferencji możecie przeczytać tutaj, a wszystkie prezentacje są do pobrania w pliku ZIP tutaj lub ze strony konferencji ilot.edu.pl.

6. DJI Mavic 2 Enterprise zagania owce na hali

Ciekawy sposób zastosowania drona DJI Mavic 2 Enterprise z wbudowanym głośnikiem i możliwością przesyłania dowolnych nagranych dźwięków pokazali rolnicy z Nowej Zelandii. Dzięki odtwarzaniu z głośnika na dronie dźwięków… szczekającego psa z powodzeniem mogą używać tego modelu drona w swojej codziennej pracy ;).

7. W Australii liczą populację koali z użyciem dronów

Źródło: Fotolia

Kolejna ciekawostka ze świata zwierząt, do którego zaczęła przenikać dronowa technologia. Naukowcy z australijskiej uczelni Queensland University of Technology opracowali technikę liczenia populacji koali (ssaki z gatunku torbaczy, nieco mylnie nazywanych „misiami Koala” zapewne z racji ich wyglądu) przy użyciu dronów i obrazowania w podczerwieni. Co ciekawe technika ta jest bardziej wiarygodna, mniej inwazyjna i skuteczniejsza niż tradycyjne techniki stosowane do tej pory. Więcej w komunikacie na stronie naukawpolsce.pap.pl.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Relacja z konferencji “Eksploatacja BSL” - Instytut Lotnictwa, 6.03.2019 r.

Następny

Jak drony od FlyTech UAV wesprą energetykę?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *