AktualnościZ Polski

Jak drony od FlyTech UAV wesprą energetykę?

Krakowski producent dronów zaprezentował rozwiązanie, które ma zrewolucjonizować inspekcje sieci energetycznych i obiecuje, że będzie taniej, szybciej i ekologicznie.

FlyTech UAV, krakowski start-up technologiczny opracował algorytm do rozpoznawania i rekonstrukcji linii energetycznych. Prace są wynikiem otrzymanego dofinansowania z Funduszy Europejskich, dzięki któremu udało się stworzyć drony przeznaczone do zadań inspekcyjnych oraz rozwinięto portfel usług inspekcyjnych dla sektora energetycznego. To innowacyjna na skalę światową oferta, która skróci i uprości inspekcje linii energetycznych. Do tej pory tego typu dane mogły być pozyskiwane jedynie za pomocą systemów wyposażonych w kosztowne sensory LIDAR, teraz spółka opracowała rozwiązanie wykorzystujące drony i wysoko rozdzielcze kamery.

Gałęzie na złej drodze

Właściciele infrastruktury przesyłowej muszą regularnie dbać o jej nienaganny stan, w tym również o usuwanie przeszkód, które pojawiają się na jej drodze. Taką przeszkodą, która może naruszyć stan linii przesyłowej, są np. powalone drzewa czy gałęzie wrastające w korytarz linie.

W jaki sposób dowiedzieć się, gdzie roślinność staje na drodze sieciom?

Z pomocą przychodzą drony. Dzięki dronom można szybko przeprowadzić inspekcję nawet 12 km linii w ciągu jednego, 60-minutowego lotu. Na wysoko rozdzielczych zdjęciach widać miejsca, gdzie doszło do awarii czy uszkodzeń. Możliwa jest również szybka interwencja np. w razie awarii spowodowanej wichurą. Dron szybko i bez trudu dociera tam, gdzie nie dotrze człowiek.

Następnie dane zebrane podczas nalotu są poddawane obróbce. Dzięki wsparciu z Funduszy UE udało się opracować innowacyjny na skalę światową algorytm do generowania modelu 3D sieci na podstawie zdjęć.

– Na tej podstawie otrzymujemy dokładne informacje o przebiegu linii i otaczających je przeszkód. Jesteśmy w stanie wskazać, w których miejscach wegetacja koliduje z liniami i niezbędna jest wycinka, a to wszystko z centymetrowymi dokładnościami – mówi Paweł Wiącek, specjalista ds. fotogrametrii z FlyTech UAV.

FlyTech UAV: bezzałogowiec BIRDIE - inwentaryzacja sieci energetycznych
Na podstawie zdjęć z nalotu drona można ocenić dokładną odległość roślinności od linii energetycznych i wskazać miejsca, gdzie niezbędna jest wycinka.

Rozwiązanie oferowane przez spółkę cechuje szybkość i dostępność, a także łatwość obsługi. Dron jest gotowy do lotu w kilka minut, operator planuje trasę, a naloty są realizowane w pełni autonomicznie, bez potrzeby ingerencji w trasę lotu. W przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań, gdzie dronem steruje się w trybie ręcznym i niezwykle ważna jest precyzja i umiejętności operatora.

– Nasze drony są również przyjazne środowisku i mieszkańcom – są wyposażone w ciche silniki o napędzie elektrycznym – dodaje Wiącek.

Flagowym produktem FlyTech UAV dla energetyki jest samolot bezzałogowy – BIRDIE, wyposażony w aparat pełnoklatkowy – może zmapować do 12 km linii energetycznych w jednym, 60-minutowym nalocie, a takich nalotów można dziennie przeprowadzić kilka. Dodatkowo nielimitowana łączność GSM pozwala na loty poza zasięgiem wzroku, co ma szczególne znaczenie przy wymagających misjach liniowych, tak jak właśnie np. inspekcje linii, gazociągów, rurociągów. W razie braku odpowiedniej ilości miejsca do startu i lądowania, można użyć dedykowanego modułu VTOL – pionowego startu i lądowania.

Jeżeli priorytetem są inspekcje wizyjne, sprawdzi się wielowirnikowiec obserwacyjny, który ma co prawda krótszy czas lotu niż samolot, ale za to może podlecieć bliżej linii i słupa, i dokładniej „przyjrzeć się” w poszukiwaniu ewentualnych uszkodzeń, również za pomocą kamery termowizyjnej czy UV.

FlyTech UAV: bezzałogowiec BIRDIE do inspekcji sieci energetycznych

Jednym z pilotażowych projektów z użyciem nowej technologii firmy były pomiary dla jednego z dostawców energii elektrycznej w Polsce. Plan misji wykonywanej systemem BIRDIE obejmował odcinki linii energetycznych o łącznej długości ok. 12 km. W rezultacie został przygotowany raport oględzin oraz raport wycinek drzew wokół linii przesyłowych – wszystko to w ciągu jednego dnia.

FlyTech UAV: bezzałogowiec BIRDIE - inwentaryzacja sieci energetycznych
Za pomocą autorskiego algorytmu FlyTech UAV wyznacza dokładny przebieg linii energetycznych, w postaci modelu 3D. Tutaj: podczas nalotu inspekcyjnego dla jednego z dostawców energii elektrycznej w Polsce.

FlyTech UAV to krakowski producent dronów profesjonalnych, działający na rynku od 2013 roku. Obecnie spółka rozwija sieć sprzedaży – jej produkty są dostępne w kilku krajach Europy i Azji. Teraz FlyTech UAV planuje rozpoczął komercjalizację systemów dla energetyki, stworzonych w ramach właśnie zakończonego projektu dofinansowanego z Funduszy Europejskich.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Przegląd prasy - 13.03.2019 r.

Następny

Skyborg. Bezzałogowy skrzydłowy ze sztuczną inteligencją

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *