AktualnościZ Polski

Polski system bezzałogowy BIRDIE od FlyTech UAV

W skład ciągłego procesu informatyzacji i automatyzacji produkcji rolnej wchodzi wiele elementów, które w większym lub mniejszym stopniu podbijają nie tylko serca, lecz także umysły branży rolnictwa precyzyjnego. Wychodząc naprzeciw potrzebom tej branży, firma FlyTech UAV z Krakowa zaprezentowała na wiosennych targach AGROTECH w Kielcach dedykowany dla rolnictwa produkt – system bezzałogowy BIRDIE. Szerzej znane pod pojęciem dronów, systemy bezzałogowe coraz częściej bowiem znajdują swoje zastosowanie w branżach takich jak rolnictwo, leśnictwo, ochrona środowiska, geodezja czy budownictwo.

Zbudowany na bazie tworzywa EPP, ważący niespełna kilogram dron, przeznaczony jest do autonomicznego wykonywania nalotów zdjęciowych. Zadaniem użytkownika jest określenie obszaru nalotu zdjęciowego, specyfiki zadania oraz dokładności zobrazowań. Cały nalot, począwszy od startu aż po lądowanie odbywa się w pełni autonomicznie. W trakcie jego realizacji użytkownik ma wgląd w bieżące parametry lotu w postaci położenia, prędkości, wysokości czy też stanu baterii. Dodatkowo do dysopozycji operatora pozostaje także alternatywny kanał łączności, który pozwala w każdym momencie przejąć manualną kontrolę nad samolotem.

BIRDIE - FlyTech UAV

DANE TECHNICZNE

Rozpiętość skrzydeł: 980 mm
Długość całkowita: 500 mm
Wysokość całkowita: 90 mm
Masa pustego samolotu: 500g
Maksymalna masa startowa: 1000g
Prędkość przelotowa: 14 m/s
Prędkość minimalna: 12 m/s
Prędkość maksymalna: 20 m/s
Długotrwałość lotu: 30 min
Prędkość wznoszenia: 5 m/s
Maksymalna długość trasy: 20 km
Maksymalny obszar nalotu:  4 km2
Maksymalna rozdzielczość:  2,5 cm/px
Zasięg telemetrii: 2km
Napęd: silnik elektryczny
Akumulator: LiPo 2700mAh
Śmigło: dwułopatowe, składane

 

Celem wykonywanych nalotów jest pozyskanie danych w postaci wysokorozdzielczych zdjęć w określonych spektrach fali elektromagnetycznej. Precyzyjne sensory optyczne rejestrujące m.in. obraz w bliskiej podczerwieni, pozwalają na określanie wartości znormalizowanego wskaźnika wegetacji roślin. Pozyskane w ten sposób informacje pozwalają między innymi na przeprowadzanie skurpulatnych analiz stanu zdrowotnego uprawy, a w konsekwencji na optymalizację dawek nawozów. Analizy pozwalają również na prognozowanie plonu, ocenę jakości nawadniania czy określanie zakresu rozprzestrzeniania się chorób.

BIRDIE - FlyTech UAV

BIRDIE - FlyTech UAV

Dostarczone opracowania, dzięki korelacji z informacją przestrzenną pozyskaną z wbudowanego odbiornika GPS, stanowią cenne narzędzie do oceny i dokumentacji zniszczeń spowodowancyh przez dziką zwierzynę czy kataklizmy naturalne. Na ich podstawie możliwe jest dokładne opracowanie zakresu szkód, a tym samym w przypadku ubiegania się o odszkodowanie, przedstawienie pełnej dokumentacji potwierdzającej stan faktyczny.

Powyższe rozważania dowodzą, iż bezzałogowe systemy lotnicze pewnie wkraczają w sektor rolnictwa precyzyjnego. Trendy globalne wyraźnie wskazują iż z roku na rok, coraz więcej technicznie rozwiniętych gospodarstw rolnych korzysta z tego typu rozwiązań. Wszystko wskazuje na to, że trend taki będzie utrzymywał się przez kolejne lata i z roku na rok udział sektora systemów bezzałogowych w rynku rolniczym będzie coraz większy.

BIRDIE - FlyTech UAV

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Uprawnienia na drona - kiedy się przydają?

Następny

Nowe zalecenia dla dronów w strefach MATZ

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *