AktualnościZ PolskiZe Świata

FlyTech UAV na Intergeo 2018: BIRDIE w wersji VTOL i hexacopter w układzie Y6

Krakowska firma FlyTech UAV na targach Intergeo 2018 pokazała premierowo dwa nowe bezzałogowce, które wzbudzały spore zainteresowanie wśród uczestników imprezy: flagowy produkt BIRDIE – płatowiec z nowym modułem VTOL do pionowych startów i lądowań oraz hexacopter w układzie Y6 (3 ramiona i 6 silników) do automatycznej inspekcji różnych obiektów, wyposażony w skaner laserowy RIEGL VUX-1.

BIRDIE to już dobrze znany i sprawdzony BSP, który znalazł wielu nabywców w Polsce i na świecie (tutaj go kiedyś opisywałem). Tym razem jednak FlyTech UAV pokazał go w wersji VTOL, czyli Vertical Take-Off and Landing. Co ciekawe wersja VTOL to klasyczny BIRDIE wyposażony w dodatkowy moduł, który można dołożyć lub odłączyć w zależności od aktualnych potrzeb klienta. Moduł VTOL rozszerza w oczywisty sposób funkcjonalność modelu – pozwala na pionowe starty i lądowania w miejscach, gdzie nie ma możliwości wykonania dostatecznie długiej prostej do lądowania i startu np. z racji przeszkód terenowych.

BIRDIE w wersji VTOL - FlyTech UAV na targach Intergeo 2018 BIRDIE w wersji VTOL - FlyTech UAV na targach Intergeo 2018

Z kolei hexacopter w układzie Y6 ma 6 silników zamontowanych w układzie coaxialnym (współosiowym) na 3 ramionach. Dzięki takiemu rozwiązaniu kąt między przednimi ramionami wynosi aż 120 stopni (zamiast np. 90 stopni w układzie quadcopterów z 4 ramionami). To z kolei pozwala laserowi lub kamerze zamontowanej między ramionami na pełen zakres ruchu: od pionu do góry do pionowego opuszczenia w dół (180 stopni). Hexacopter, którego robocze nazwy brzmią: Condore lub Scorpion, może zostać wyposażony we wspomniany niewielki laser RIEGL VUX-1 do automatycznej inspekcji mostów (również od dołu) lub w dwie kamery – przemysłową i pełnoklatkowy aparat – do inspekcji linii energetycznych.

Hexacopter w układzie Y6 - FlyTech UAV na targach Intergeo 2018 Hexacopter w układzie Y6 - FlyTech UAV na targach Intergeo 2018 Hexacopter w układzie Y6 - FlyTech UAV na targach Intergeo 2018

Obydwa bezzałogowce wejdą do oferty sprzedaży FlyTech UAV w przeciągu kilku tygodni.

Stoisko FlyTech UAV na Intergeo 2018
Stoisko FlyTech UAV na Intergeo 2018

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DroneTech 2018- start w najbliższy piątek 19.10.2018

Następny

Inauguracja europejskiej sieci demonstratorów U-Space

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *