AktualnościZe Świata

Inauguracja europejskiej sieci demonstratorów U-Space

W piątek – 19 października w Antwerpii (Belgia) – podpisano porozumienie, które daje początek europejskiej sieci demonstratorów U-space – European Network of U-Space Demonstrators. Zarówno samo pojęcie U-Space jak i inicjatywa stworzenia sieci jest autorstwa europejskiej komisarz ds. transportu – Violety Bulc, która brała czynny udział w inauguracji programu.

„Drony są kluczowym elementem przyszłości lotnictwa i już stały się częścią naszego codziennego życia. Wszyscy gracze muszą wzajemnie uczyć się i wymieniać praktyczne doświadczenie, aby zapewnić bezpieczeństwo operacji” – wypowiedź Violeta Bulc z 19.10.2018 w Antwerpii

Na inauguracji nie zabrakło licznych przedstawicieli władz i podmiotów gospodarczych z Polski: Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej oraz DroneRadar. Są to zatem podmioty, które we wrześniu podczas katowickiej konferencji Impact Revolution Mobility 2018 podpisały z kolei porozumienie o stworzeniu polskiego poligonu dla dronów – Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów (CEED). CEED ma wejść do europejskiej sieci demonstratorów U-Space.

W pracach towarzyszących tworzeniu sieci europejskich demonstratorów uczestniczyć będą też przedstawiciele m.in. Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Eurocontrol. Nadrzędnym celem jest stworzenie jednego wspólnego nieba dla dronów i bezpiecznego integrowania ruchu UAV z ruchem załogowych statków powietrznych.

Pełne przemówienie Violety Bulc podczas inauguracji programu sieci demonstratorów U-Space można obejrzeć poniżej:

Oryginał dostępny na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/avservices/video/player.cfm?ref=I161941.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

FlyTech UAV na Intergeo 2018: BIRDIE w wersji VTOL i hexacopter w układzie Y6

Następny

Yuneec Mantis Q - recenzja

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *