AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy – 13.06.2021 r.

Zapraszam na przegląd prasy dronowej z ostatniego tygodnia, a w nim m.in. o premierze drona fotograficzno-filmowego Sony Airpeak S1, o systemach antydronowych DARPA, o wspólnych szkoleniach pilotów i operatorów bezzałogowców wojskowych NATO i więcej.

Sony Airpeak S1 w końcu pokazany

Firma Sony w końcu pokazała swój pierwszy dron – model Sony Airpeak S1. Model ukazał się już jako zaawansowany projekt na targach CES 2021 na początku tego roku, ale dopiero teraz producent zdradził nieco więcej szczegółów.

Airpeak S1 to klasyczny quadcopter o czterech wirnikach, rozwija prędkość do 90 km/h, udźwig do 2.5kg. Czas lotu z gimbalem i kamerą to ok. 12 minut (podawany przez producenta). Największą zaletą Airpeak S1 jest pełna integracja samego drona z dedykowanym gimbalem (stabilizatorem kamer) i wieloma pełnoklatkowymi i bezlusterkowymi aparatami Sony Alpha (7S, 7R, FX3, 9). Za cenę $9000 – bo tyle będzie kosztował Airpeak S1 – niestety nie dostaniemy ani gimbala ani żadnego aparatu w komplecie, zestaw będzie zawierał samego drona, dedykowaną aparaturę sterującą, dwie baterie, ładowarkę i śmigła czyli zupełna podstawa.

Sony Airpeak S1 ma trafić do sprzedaży na jesieni tego roku. Spodziewana cena w Polsce to ok. 37 – 38 tys. PLN.

Wspólne szkolenia pilotów i operatorów dronów w NATO?

Ministerstwa obrony 11 państw NATO (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Czarnogóra, Macedonia Północna, Portugalia, Rumunia, Hiszpania i Turcja) podpisały porozumienie o stworzeniu sieci wspólnych europejskich centrów szkoleniowych NATO Flight Training Europe (NFTE) dla pilotów samolotów bojowych, śmigłowców i operatorów bezzałogowców. Ma to obniżyć koszty szkolenia a także poprawić interoperacyjność między załogami europejskich statków powietrznych z państw sojuszu. Wśród 11 sygnatariuszy porozumienia nie ma jednak Polski.

Źródło: defence24.pl

Start-up Kelekona będzie oferował loty dronami pasażerskimi

Amerykański start-up Kelekona ogłosił, że już w 2024 roku jej podniebny autobus będzie gotowy, aby obsługiwać pierwsze loty pasażerskie. Ma latać np. na trasie Nowy Jork-Hamptons, Londyn-Paryż i Los Angeles-San Francisco. Szacowany czas przelotu to ok. 30 minut za cenę $85. Ciekawe co na to prawo… 😉

Źródło: www.digitaltrends.com

Agencja DARPA testuje nowe systemy antydronowe

Agencja DARPA wypróbowała swoje nowe systemy do zwalczania dronów w ramach realizacji programu Mobile Force Protection, którego celem jezwalczanie odbywa się metodami kinetycznymi i niekinetycznymi, ale bez udziału materiałów wybuchowych. Cały system ma być niedrogi i względnie nieskomplikowany, ale ma służyć przede wszystkim do radzenia sobie ze zmasowanymi atakami roju dronów, a nie tylko pojedynczymi maszynami.

Źródło: www.konflikty.pl

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Nowe Wytyczne nr 7 z 9.06.2021 r. dotyczące lotów dronów

Następny

Xiaomi FIMI X8 Mini - recenzja

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *