AktualnościZ Polski

Nowe zalecenia dla dronów w strefach MATZ

W dniu 5 kwietnia 2016r. Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej podało nowe szczegółowe wytyczne dla dronów (MTOM < 25kg) latających w strefach MATZ (Military ATZ).Zgodnie z jego zapisami, możliwe jest wykonywanie lotów przez RPAS o MTOM nie większej niż 25 kg w MATZ na niżej wymienionych zasadach:

1) po uprzednim przekazaniu do właściwego dla danego MATZ wojskowego organu kontroli lotniska (TWR) szczegółów dotyczących planowanej operacji
i uzyskaniu stosownego zezwolenia,
2) wyłącznie na warunkach określonych w otrzymanym zezwoleniu,
3) wyłącznie w zasięgu wzroku operatora (VLOS),
4) poniżej 150 m AGL (500 ft),
5) z zapewnieniem ciągłej i pełnej kontroli lotu, w szczególności przez zdalne sterowanie przy użyciu fal radiowych,
6) w warunkach meteorologicznych do jakich dopuścił producent konkretnego modelu RPAS oraz gwarantujących utrzymanie RPAS w zasięgu wzroku operatora,
7) w sposób zapewniający bezpieczną odległość od osób i mienia.

Jednocześnie, kategorycznie zabrania się wykonywania lotów:

1) w odległości mniejszej niż 2 km od fizycznych granic lotnisk wojskowych oraz  w strefach odlotu i podejścia do lądowania tych lotnisk,
2) nad jednostkami wojskowymi oraz infrastrukturą i obiektami leżącymi na ich terenie,
3) w pobliżu innych lotnisk,
4) poza zasięgiem widoczności wzrokowej (BVLOS).

W celu wykonania lotów RPAS na zasadach innych niż określone powyżej, wymagane jest zgłoszenie zamiaru wykonania takiego lotu do Zarządzającego Lotniskiem Wojskowym (dowódcy jednostki wojskowej) na co najmniej 7 dni przed planowaną operacją w celu uzyskania stosownego zezwolenia. Wniosek składa się pisemnie na specjalnym formularzu.

Załączniki:

  • Wytyczne Szefa Szefostwa Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej nr 7 z dnia 5 kwietnia 2016 r. w sprawie uszczegółowienia zasad wykonywania lotów modeli latających oraz bezzałogowych statków powietrznych o MTOM nie większej niż 25 kg w strefach ruchu lotniskowego lotnisk wojskowych (MATZ) – plik do pobrania.
  • Formularz zgłoszenia lotów bezzałogowych statków powietrznych i modeli latających  (o MTOM nie większej niż 25 kg) i  wykonywanych w zasięgu wzroku operatora (VLOS) – plik do pobrania.

Komunikat oficjalnie pojawił się na stronie http://ssrlszrp.wp.mil.pl/pl/1_72.html.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Polski system bezzałogowy BIRDIE od FlyTech UAV

Następny

Krótka historia wielowirnikowców

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *