AktualnościZ Polski

Studia dla operatorów dronów wojskowych na WSOSP

Wczoraj media obiegła informacja o rozpoczęciu rekrutacji na studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Jednym z kierunków (na pewno wojskowych, a może również cywilnych) będą studia dla operatorów dronów. Są to pierwsze tego typu studia w Polsce, zapewne jedne z pierwszych w Europie lub nawet na świecie.

Póki co, nie ogłoszono limitu miejsc, ale nieoficjalnie mówi się o 120 na wszystkich kierunkach, więc dla operatorów dronów przypadnie ich zapewne od kilkunastu do klikudziesięciu. Kierunek może okazać się hitem wśród młodych.

Dokumenty można przesyłać do 31 marca. Rekrutacja jest kilkuetapowa, od wniosku o powołanie do służby złożonym na ręce rektora począwszy po późniejsze badania lekarskie, wyniki matur, rozmowy kwalifikacyjne i prawdopodobnie testy sprawnościowe. Z tego co udało mi się dowiedzieć dla operatorów dronów będą niższe wymagania zdrowotne (już nie takie jak na pilotów śmigłowców – choć faktycznie takie były). Same badania będą dość standardowe, a kandydat nie będzie musiał ich przechodzić w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej, do którego trafiają piloci dużych maszyn.

Studenci operatorzy dronów mają już sprzęt, na którym będą ćwiczyć. W listopadzie do Szkoły Orląt trafiły bezzałogowce NeoX oraz Atrax M, które dostarczyła szkole Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych. NeoX to płatowiec wzorowany mocno na izraelskim Orbiterze natomiast Atrax M to quadcopter klasy mini, wyposażony w kamerę do obserwacji.

NeoX - dron ITWL/PGZ
NeoX – Źródło: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20986?t=Polskie-drony-w-Szkole-Orlat

 

Atrax - dron ITWL/PGZ
Atrax M – Źródło: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/20986?t=Polskie-drony-w-Szkole-Orlat

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Ping200S - transponder dla dronów

Następny

Imprezy dronowe w 2017 roku

1 Komentarz

  1. 5 maja 2018 at 22:01 — Odpowiedz

    Tylko dwa (2) miejsca zostały przydzielone. I pewnie z góry ustalone kto będzie. Hit jak byk. Przyszłość jak nie wiem co. Patrzymy w przyszłość dwoma miejscami. Pełen sukces !!!! OBŁĘD !!!

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *