AktualnościPrawoZ Polski

Webinarium ULC dla podmiotów szkolących UAVO – 15.10.2020

Dnia 15.10.2020 r. odbyło się webinarium Urzędu Lotnictwa Cywilnego dla podmiotów szkolących prowadzących szkolenia do uzyskania uprawnień UAVO. Tematem głównym były przepisy unijne w kontekście nowych szkoleń dla pilotów dronów.

Webinarium poprowadził Dyrektor Departamentu BSP w ULC – Paweł Szymański.

W kategorii otwartej w podkategorii A2 wymagany jest dodatkowy egzamin teoretyczny, który musi być przeprowadzony przez podmiot wyznaczony przez ULC. Te egzaminy będą robić podmioty szkolące. Nie jest to egzamin państwowy, ale będzie wymagany do przeprowadzenia przez ośrodek szkolenia w formie stacjonarnej lub on-line pod nadzorem np. przez kamerę internetową (ostatnia zmiana EASA z 15.10.2020 r.).

W kategorii szczególnej będą pełne szkolenia, a ich program będzie zależny od wybranych operacji w ramach scenariuszy standardowych.

Do STS’ów unijnych szkolenie będzie tylko praktyczne w ośrodku, a ten wystawi dowód ukończenia i zaliczenia szkolenia, a następnie prześle je do ULC. Szkolenie teoretyczne będzie realizowane on-line – jak w kategorii otwartej.

Do scenariuszy narodowych NSTS z BVLOS szkolenia w podmiotach będą pełne: teoretyczne i praktyczne – tak, jak teraz przy szkoleniach UAVO (z dopuszczeniem teorii w formie e-learningu). Do NSTS dla VLOS szkolenie teoretyczne będzie on-line. Dla lotów na zasadzie zezwoleń ULC (a nie STS/NSTS) będzie pełna forma szkolenia: teoria i praktyka w ośrodku szkolącym, a zakres będzie określony przez ULC na podstawie szkoleń dla STS/NSTS.

Egzaminów państwowych nie będzie, w związku z tym po nowym roku nie będzie również egzaminatorów państwowych. Po 31.12.2020 r. nie będzie już żadnych egzaminów państwowych.

Będą dwa rodzaje podmiotów szkolących:

  • Uznany Podmiot – spełnia wymogi do STS, nie może przeprowadzać egzaminów do podkategorii A2.
  • Wyznaczony Operator SBSP – złożył oświadczenie o spełnieniu wymogów do STS i może przeprowadzać egzaminy do podkategorii A2.

Podmioty szkolące będą mogły szkolić w całej Unii Europejskiej.

Będą również prowadzone szkolenia na „nowych instruktorów” i będą to szkolenia zbliżone do obecnych szkoleń do uprawnień INS. Nie będzie jednak kogoś takiego jak instruktor z uprawnieniami INS – będzie to Członek Personelu Odpowiedzialny za Zadania z Zakresu Szkolenia Praktycznego i Oceny Umiejętności Praktycznych.

ULC będzie skrupulatnie kontrolował wszystkie ośrodki szkolenia na podstawie weryfikacji deklaracji składanych przez ośrodek włącznie ze sprawdzaniem wiedzy samych instruktorów w ośrodku podczas kontroli urzędu.

Uprawnienia do operatorów dronów będą wydawane przede wszystkim w formie elektronicznej (PDF przesłany na wskazany adres e-mail pilota), nie tak jak do tej pory – na papierze w formie świadectwa kwalifikacji. Również nie będzie plastikowych „licencji pilota drona”, o których mówiło się wcześniej.

Kamizelki ostrzegawcze dla pilotów ogólnie nie będą obowiązywały… 😉 Mogą być wymagane jedynie w wybranych strefach geograficznych decyzją podmiotu „zarządzającego” tą strefą (np. SOP w centrum Warszawy).

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Od 15.10.2020 r. wszystkie CTR w koordynacji przez PansaUTM

Następny

Nowe kamery DJI: Zenmuse L1 i Zenmuse P1 do Matrice 300 RTK

2 komentarze

  1. 24 października 2020 at 13:49 — Odpowiedz

    Czy jeden „ośrodek szkoleniowy” będzie mógł być jednocześnie „Uznanym Podmiotem” oraz „Wyznaczonym Operatorem SBSP”?

    • 27 października 2020 at 19:47 — Odpowiedz

      Tak, ale nie ma to sensu.

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *