AktualnościPremiery

Nowe kamery DJI: Zenmuse L1 i Zenmuse P1 do Matrice 300 RTK

Firma DJI zaprezentowała dwie nowe kamery dedykowane do swojego najnowszego modelu drona z serii Enterprise – Matrice 300 RTK. Są to kamery: Zenmuse P1 i Zenmuse L1.

Obydwie kamery miały swoją premierę na targach geodezyjnych Intergeo 2020. W sprzedaży będą dostępna w pierwszym kwartale 2021 roku, wtedy też poznamy ich ceny.

Kamera Zenmuse P1 o pełnoklatkowej matrycy (full-frame) CMOS o rozdzielczości 45 Mpx jest dedykowana do opracowań fotogrametrycznych. Zastosowano w niej mechaniczną migawkę globalną (global shutter) o prędkości maksymalnej 1/2000 sekundy. Zapis między kolejnymi zdjęciami zajmuje zaledwie 0,7 sekundy. Dzięki temu nie występuje zjawisko tzw. rolling shutter, a zdjęcia są ostre nawet przy dużych prędkościach lotu (oczywiście ma znaczenie jeszcze wysokość nalotu). Integralną częścią kamery jest również 3-osiowy gimbal (stabilizator kamery).

Źródło: https://sklep.navigate.pl/index.php/bezzalogowe-statki-powietrzne-drony/sensory-kamery-do-dronow/dji-zenmuse-p1-szczegoly

Dodatkowo kamera Zenmuse P1 ma wymienne obiektywy i jest kompatybilna z modelami obiektywów DJI DL o ogniskowych 24 mm, 35 mm oraz 50 mm. Dzięki temu możliwy jest efektywny nalot na różnych pułapach w zależności o rodzaju powierzchni (otwarty teren, zwarta zabudowa itp.).

Dron Matrice 300 z kamerą Zenmuse P1 to nowe narzędzie dla geodetów, które może zastąpić DJI Phantom 4 RTK. Czas lotu M300 na jednej baterii wynosi 43 minut, co pozwala na osiągniecie od 5 do 10 razy większej wydajności niż w przypadku Phantoma 4 RTK. Więcej informacji na stronie produktowej DJI.

Źródło: https://sklep.navigate.pl/index.php/bezzalogowe-statki-powietrzne-drony/sensory-kamery-do-dronow/dji-zenmuse-l1-szczegoly

Na kamerę Zenmuse L1 składa się przede wszystkim głowica skanująca LiDAR Livox, kamera RGB o 1-calowym sensorze i rozdzielczości 20 MP z mechaniczną migawką, kamera pomocnicza i precyzyjny układ stabilizacji IMU zintegrowany z 3-osiowym gimbalem.

Kamera Zenmuse L1 zamontowana na Matrice 300 RTK i obsługiwana przez oprogramowanie dedykowane DJI Terra stanowi gotowy system pomiarowy ALS (ang. Airborne Laser Scanning – lotniczy skaning laserowy), który jest w stanie wyznaczyć dokładne współrzędne 240 000 punktów na sekundę. Chmura punktów jest następnie „kolorowana” jest na podstawie zdjęć ze zintegrowanej kamery RGB o rozdzielczości 20 MP. Taki system znajdzie szerokie zastosowanie znajdzie w energetyce, architekturze, inżynierii budowlanej i leśnictwie.

Źródło: https://sklep.navigate.pl/index.php/bezzalogowe-statki-powietrzne-drony/sensory-kamery-do-dronow/dji-zenmuse-l1-szczegoly

Druga kamera RGB na pokładzie Zenmuse L1 to tzw. kamera pomocnicza, która przyda się, gdy niespodziewanie stracimy połączenie GNSS. Umożliwi wtedy określenie orientacji platformy i utrzymywać dokładność systemu przez krótki czas (60 sekund).

Więcej o Zenmuse L1 można przeczytać na stronie produktowej DJI.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Webinarium ULC dla podmiotów szkolących UAVO - 15.10.2020

Następny

System antydronowy HAWK - wrażenia z pokazu

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *