AktualnościPrawoZ Polski

Od 15.10.2020 r. wszystkie CTR w koordynacji przez PansaUTM

Z dniem 15.10.2020 r. wszystkie strefy kontrolowane lotnisk (CTR) przechodzą na koordynację lotów dronów z użyciem systemu PansaUTM.

Z dniem 15 października 2020r. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zacznie wydawać przedtaktyczne warunki wykonywania lotów jedynie za pośrednictwem systemu PansaUTM, rezygnując tym samym z formularzy papierowych.

Przedtaktycznie” oznacza, że PAŻP wydaje warunki lotów za pomocą PansaUTM natomiast „taktyczna” koordynacja (potwierdzony przez TWR check-in w DroneRadar przed startem) nie odbywa się jeszcze za pomocą DroneRadar wzorem innych lotnisk. Taktycznie obowiązuję zatem jeszcze telefon na TWR z prośbą o zgodę. PAŻP prosi o dokładne czytanie warunków lotów otrzymanych dla każdej operacji via PansaUTM.

Dzisiejsza zmiana tyczy się trzech lotnisk, które do dziś podlegały pod inną procedurę z użyciem papierowych formularzy. Mowa tu o dwóch polskich lotniskach: w Radomiu (EPRA – Radom Sadków) i w Warszawie (EPWA – Warszawa Okęcie). Co ciekawe również dla jednego lotniska w Niemczech – Heringsdorf – przy granicy z Polską, którego strefa kontrolowana sięga również polskiej przestrzeni powietrznej, również można skoordynować lot dronów poprzez PansaUTM.

We wszystkich pozostały strefach CTR w Polsce koordynacja lotów poprzez PansaUTM oraz DroneRadar została wdrożona wcześniej – kolejne CTR’y były sukcesywnie włączane do tej koordynacji od stycznia bieżącego roku.

WAŻNE! W ww. przestrzeni przestaje obowiązywać dotychczasowa forma zgłoszenia lotu poprzez złożenie formularza na adres drony@pansa.pl oraz „uproszczona procedura wykonywania lotów w CTR Warszawa”. Zgłoszenia tego typu nie będą realizowane przez PAŻP.

Poprzedni

„Sprawdź, czy możesz TU latać dronem” - kampania społeczna w Warszawie

Następny

Webinarium ULC dla podmiotów szkolących UAVO - 15.10.2020

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *