AktualnościZ Polski

Podsumowanie ruchu BSP w 2023 r. – dane PAŻP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej opublikowała statystyki operacji z wykorzystaniem BSP za rok 2023 r. Ilość zgłaszanych lotów jak również misji wymagających wcześniejszej koordynacji stale rośnie rok do roku.

Jak podaje PAŻP – w 2023 roku liczba aktywnych, unikalnych użytkowników systemu PansaUTM wyniosła ok. 47 700. Piloci BSP zgłosili łącznie 668 786 operacji BSP poprzez oznaczenie się na mapie – najpierw poprzez aplikację DroneRadar, a później poprzez system przeglądarkowy https://checkin.pansa.pl, który zastąpił aplikację. Dla porównania: w analogicznym okresie liczba załogowych lotów VFR obsłużonych przez informatorów FIS wyniosła ponad 275 tys. Wzrost zgłoszonych check-in’ów względem 2022 roku wynosi 12,7%. Najwięcej zgłoszeń było pomiędzy miesiącem majem a lipcem – w okresie wakacyjnym, w którym pogoda w Polsce dopisuje najbardziej.

PAŻP zanotował również wzrost operacji skoordynowanych z wyprzedzeniem przez system PansaUTM. W 2023 r. było ich 22 366 co zarazem oznacza wzrost o 19,4% względem 2023 r.

Porównanie danych rok do roku na przestrzeni ostatnich kilku pozwala stwierdzić, że ilość operacji stale rośnie. Stoimy jednak przed dużymi zmianami w prawie lotniczym. Wygasające krajowe scenariusze NSTS (do końca 2025 r.) i trudności w wykonywaniu operacji na innych zasadach w kategorii szczególnej mogą spowodować pewne wahania. Część z użytkowników dronów „przeniesie się” do kategorii otwartej i nie wpłynie to znacząco na statystyki. Z drugiej strony część podmiotów może zwyczajnie zrezygnować z operacji (nie posiadając drona klasy C5/C6 – ale to dopiero za niespełna 2 lata) lub przestać zgłaszać loty przechodząc do szarej strefy. Miejmy jednak nadzieję, że do końca 2025 r. urząd znajdzie jakieś rozwiązanie by nie zablokować rozwoju tej branży i takie scenariusze nie będą się realizowały.

Wszystkie statystyki dostępne są w materiale PAŻP: https://www.pansa.pl/podsumowanie-ruchu-bezzalogowych-statkow-powietrznych-w-2023-r/. Pytanie brzmi: jaki procent wszystkich lotów faktycznie jest zgłaszany przez użytkowników dronów? Wciąż mam wrażenie, że dane PAŻP są mocno niedoszacowane względem rzeczywistości…


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Piąty Zlot Pilotów BSP - 17-19 maja 2024 r.

Następny

Pierwsze w Polsce foresighty rynku dronowego

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *