AktualnościZ Polski

„Sprawdź, czy możesz TU latać dronem” – kampania społeczna w Warszawie

Urząd Lotnictwa Cywilnego wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy rozpoczął dziś kampanię społeczną pt. „Sprawdź, czy możesz TU latać dronem”. W Warszawie pojawiły się plakaty informujące operatorów o zakazach lotów dronem w wybranych i charakterystycznych miejscach stolicy.

Celem kampanii jest zwiększenia bezpieczeństwa innych uczestników przestrzeni a także osób na ziemi poprzez zwiększanie świadomości operatorów dronów w kontekście zakazów i ograniczeń lotów dronem nad Warszawą. ULC oraz Urząd m. st. Warszawy wspólnie chcą uświadamiać w szczególności osoby latające dronami rekreacyjnie i nie mające wiedzy na temat prawa lotniczego. Nieznajomość zasad lotów nie zwalnia bowiem nikogo z odpowiedzialności karnej. Złamanie prawa lotniczego jest traktowane jako przestępstwo: za umyślne działanie operatorowi grozi do 5 lat pozbawienia wolności, za nieumyślne – kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku (Art. 212 Ustawy Prawo Lotnicze).

Sprawdź, czy możesz TU latać dronem - kampania społeczna ULC

W ramach kampanii „Sprawdź, czy możesz TU latać dronem” przygotowano oraz rozmieszczono specjalne tabliczki informacyjne, plakaty oraz animacje, które będzie można zobaczyć na przystankach autobusowych oraz w komunikacji miejskiej. Warszawa jest pierwszym miastem, które uczestniczy w tej kampanii.

W pierwszej kolejność kampania zwraca uwagę na dwie strefy w centrum stolicy – obydwie to strefy P (Prohibited = Zabronione): P21 (strefa zarządzania przez Służbę Ochrony Państwa) oraz P26 (zarządzana przez agencję FRONTEX, której siedziba znajduje się w budynku Warsaw Spire). Obydwie strefy znajdują się w ścisłym centrum Warszawy.

Szczegółowe zasady lotów tych dwóch strefach lotniczych są dostępne na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego na ulc.gov.pl/nodronezone. Kampania ma potrwa około 2 miesiące. Czy będzie realizowana również w innych miastach? Czas pokaże…

Źródło: https://www.ulc.gov.pl/pl/aktualnosci/5228-nie-wszedzie-polecisz-dronem-w-warszawie-ulc-i-urzad-m-st-warszawy-oznaczaja-strefy-no-drone-zone

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dron firmy Pelixar przekazany do Portu Gdynia

Następny

Od 15.10.2020 r. wszystkie CTR w koordynacji przez PansaUTM

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *