AktualnościZ Polski

Dron firmy Pelixar przekazany do Portu Gdynia

W dniu 5 października bieżącego roku firma Pelixar oficjalnie przekazała bezzałogowiec typu MR (multirotor – wielowirnikowiec) Zarządowi Morskiego Portu Gdynia S.A. Jego zadaniem będzie monitoring portu, badanie poziomiu zanieczyszczenia powietrza oraz wsparcie z powietrza Portowej Straży Pożarnej.

Wielowirnikowiec w układzie X8 (4 ramiona – po dwa silniki na każdym, pracujące w układzie współosiowym) o nazwie Pelixar LSM MRe X8 został przez firmę Pelixar przygotowany specjalnie dla Portu Gdynia i biorąc pod uwagę szczególne wymagania zamawiającego oraz warunki, w których ma latać: silny wiatr, duże zasolenie powietrza, możliwe duże zakłócenia fal radiowych oraz urządzeń pokładowych a ponad wszystko bezpieczeństwo wykonywanych lotów.

Dron został wyposażony w nadajnik ADS-B, dzięki któremu jest on widoczny podczas lotu dla innych załogowych statków powietrznych oraz służb kontroli ruchu lotniczego. Na uwagę zasługuje również autorski system zrzutu ładunków z drona, który daje możliwość szybkiego transportu niewielkich paczek z portu na statki i w drugą stronę.

Sprzęt został dostarczony do Portu Gdynia w ramach realizacji większego projektu badawczo-rozwojowego o nazwie „Lotniczy System Monitoringu” rozwijanego dalej w ramach CEDD – Centralnoeuropejskiego Demostratora Dronów. CEDD od dawna wspiera testowanie i standaryzację technologii dronowych w zastosowaniach specjalistycznych i umożliwia wymianę doświadczeń z podmiotami pracującymi na rzecz środowiska bezzałogowych statków powietrznych w Polsce.

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – Adam Meller – oznajmił:

„Projekt nie kończy się na dzisiejszym odbiorze drona. Do końca roku BSP będzie uczestniczył w testach prowadzonych wg dedykowanych scenariuszy z zakresu akcji ratowniczo – gaśniczych oraz ochrony środowiska. Zachęcam Państwa do śledzenia postępów w naszym projekcie.”

Warto przypomnieć, że Port Gdynia jest portem podwójnego przeznaczenia – zarówno cywilnym jak i wojskowym, jest zatem istotny z punktu widzenia gospodarczego oraz obronności kraju. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. od dawna testuje i inwestuje w technologie związane z BSP – w kontekście używania bezzałogowców do swoich celów jak i unieszkodliwiania dronów, które dostają się nad teren portu bez zgody jego zarządcy. Obszar portu, reda oraz cała infrastruktura portowa są już objęte zarządzaniem poprzez system PansaUTM. Na chwilę obecną, żaden inny podmiot gospodarczy nie jest podpięty do tego systemu jako osobny system DTM (Drone Traffic Management).

Źródło: https://www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/aktualnosci/1716-dron-zwiekszy-bezpieczenstwo-w-porcie-gdynia

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Będzie możliwość certyfikacji "starych dronów"

Następny

„Sprawdź, czy możesz TU latać dronem” - kampania społeczna w Warszawie

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *