AktualnościLotnictwo wojskoweWielozadanioweZ Polski

Największy polski bezzałogowiec oblatany!

TBSP IT-AIR1 - największy polski dron
Zdjęcie pochodzi z: https://www.facebook.com/InstytutTechnicznyWojskLotniczych

 

Dnia 30 października 2014 w Dęblinie (41. Baza Lotnictwa Szkolnego) miał miejsce historyczny oblot największego dotychczas bezzałogowego statku powietrznego w Polsce – TBSP IT-AIR1. W pełni autonomiczny lot trwał ok 30 min. Samolot oddalił się od pasa startowego na 20 kilometrów oraz wzniósł się na pułap 3000m. Nad całością operacji czuwali operatorzy obsługujący stację naziemną do obsługi i śledzenia bezzałogowca.

TBSP IT-AIR1 - stacja naziemna z obsługą
Zdjęcie pochodzi z: https://www.facebook.com/InstytutTechnicznyWojskLotniczych

 

Bezzałogowiec (a dokładniej BTSP – Bezzałogowy Taktyczny Statek Powietrzny) powstał w wyniku współpracy dwóch jednostek: Airbus Defence and Space oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Jego masa startowa wynosi 570 kg, długość – 5,47, rozpiętości skrzydeł to 8 m.

Jego konstruktorzy zakładają iż dron znajdzie zastosowanie zarówno w cywilu jak i w wojsku. Do tego celu został wyposażony w głowicę optoelektroniczną, radar SAT, zintegrowany system zakłóceń i systemy zabezpieczeń. Może wykonywać loty zarówno w dzień jak i w nocy, praktycznie w każdych warunkach i środowisku. Może również przenosić uzbrojenie. To wszystko sprawia, że może wykonywać misje rozpoznawcze, służyć jako wsparcie sił lądowych z powieetrza, kontrolować i monitorować granice, zbierać dane o klęskach żywiołowych, prowadzić akcje SAR czy po prostu monitorować z powietrza drogi, linie przesyłowe itp. Dron potrafi utrzymać się w powietrzu przez 14 godzin natomiast zasięg łącza danych wynosi 250 km + 150 km.

TBSP IT-AIR1 - największy polski dron

Konstruktorzy postarali się także by droga startu i lądowania była zminimalizowana, co jest potrzebne do operowania z krótkich pasów startowych lub prostych odcinków dróg publicznych.

Konstrukcja ma być produkowana w Polsce.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/InstytutTechnicznyWojskLotniczych/photos_stream.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Latający lotniskowiec dla dronów?

Następny

Drony w PKP Cargo?

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *