Polski system zwalczania dronów – Zakłady Mechaniczne „Tarnów” i WAT
Upubliczniono wideo z poligonowych testów polskiego system zwalczania dronów wyprodukowanego przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów” przy współpracy z Wojskową Akademią Techniczną.
Pod koniec 2021 roku na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce odbyły się testy systemu zwalczania bezzałogowych statków latających (BSL) opracowanego przez konstruktorów i naukowców z Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A. i Wojskowej Akademii Technicznej. Celem testów było przeprowadzenie badań w warunkach poligonowych, tj. sprawdzenia możliwości wykrycia, śledzenia i zwalczania bezzałogowych statków powietrznych klasy mini i mikro.
Opracowany system opiera się o szybkostrzelny wielolufowy karabin maszynowy WKLM kal. 12,7 mm, zintegrowaną z głowicą optoelektroniczną wyposażoną w wysokiej klasy kamery (dzienną i termalną) oraz dalmierz laserowy. Dodatkowo system wspierany jest zewnętrznym radarem na statywie, który wykrywa BSP niewielkich rozmiarów z odległości do 15 km. System opcjonalnie można doposażyć w radar innej polskiej firmy specjalizującej się w systemach antydronowych – Advanced Protection Systems (APS).
Zasięg karabinu wynosi do 2000m więc przy wcześniejszym wykryciu BSP system musi pozwolić na zbliżenie się drona żeby skutecznie móc go zneutralizować. Jednak gdy bezzałogowiec wejdzie już w skuteczny zasięg rażenia karabinu – ten jest w stanie wystrzelić serie nabojów kal. 12,7 mm z prędkością 3600/minutę. Przy ogniu ciągłym seria trwałaby jednak ok. 6.5 sekundy, bo – jak wynika z pokazanego filmu – taśma z nabojami podłączana w komorze do karabinu liczy 400 nabojów.
Całość systemu jest obsługiwana zdalnie przez operatora, który może znajdować się w innym miejscu niż sam karabin, ma do dyspozycji podgląd z kamer na dużym ekranie oraz pulpit sterujący całym systemem.
System działa w trzech trybach: manualnym, pół automatyczny, w którym operator wspomagany jest przez automatyczne śledzenie obiektu w torze wideo i tryb automatyczny, w którym cele są namierzane w pełni automatycznie, a operator decyduje o oddaniu strzału w odpowiednim momencie wskazanym przez system.
Zaprezentowane urządzenie jest systemem obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu, a także jako system „ostatniej szansy” w momencie, gdy inne systemy zawiodły. Co istotne – urządzenie jest mobilne nie tylko dzięki możliwości przemieszczania na widocznych składanych kołach i podpinania pod hak np. auta, ale jest również możliwość zabudowania go innym pojeździe i szybko przemieszczać w razie konieczności w inne miejsce w stanie gotowym do użycia.
Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Naukowych na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Państwa pt. „Przyszłościowe Technologie dla Obronności – Konkurs Młodych Naukowców”.
Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)
3 komentarze
[…] Zdroj: swiatdronow.pl […]
Sprzęt do neutralizacji mini statków powietrznych jest ok, ale jak go zastosować na linii frontu jaki preferuje wojsko ukraińskie? Mam na myśli oddziały wywiadowcze i rozpoznania.
Są to przecież oddziały kilku osobowe…
Ochrona przestrzeni powietrznej nad miastem tym sprzętem to co innego i jest jak najbardziej ok.
A co nas obchodzi co preferuje wojsko ukraińskie ?
To sprzęt do naszej obrony miast przed atakami dronów