AktualnościSystemy antydronoweZ Polski

Prawie 21,8 mln zł z NCBiR na polski system antydronowy STRATUS

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pozyskali blisko 21,8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na system antydronowy, którzy przy pomocy impulsów elektromagnetycznych będzie zwalczał drony zagrażające m.in. obiektom strategicznym w Polsce. Wydział Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej jest liderem konsorcjum, w którego skład wchodzi również Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni oraz zespół naukowców z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Projekt polskiego systemu antydronowego nosi nazwę STRATUS, a jego kierownikiem jest prof. Kazimierz Jakubiuk z Katedry Elektrotechniki i Inżynierii Wysokich Napięć na Wydziale Elektroniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.

W ramach projektu STRATUS w pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone badania w zakresie modelowania oraz symulacji zjawisk elektromagnetycznych w systemach generacji i emisji mikrofalowych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy. Następnie zostanie opracowany, zaprojektowany i zbudowany demonstrator technologii systemu. Później nastąpi faza testów laboratoryjnych i ostatecznie poligonowych. W efekcie projektu ma powstać system antydronowy, który przy pomocy generowanych i emitowanych impulsów elektromagnetycznych wielkiej mocy będzie mógł unieszkodliwiać latające bezzałogowce. Tym samym może posłużyć w przyszłości jako system ochrony kluczowych obiektów tj. lotniska cywilne i wojskowe, porty morskie, elektrownie i infrastruktura elektroenergetyczna, rafinerie i inne.

STRATUS jest realizowany na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa i finansowany przez NCBiR w programie nazwanym kryptonimem SZAFIR („Rozwój nowoczesnych, przełomowych technologii służących bezpieczeństwu i obronności państwa”).

Uzyskana kwota finansowania wynosi dokładnie 21 774 194,00 zł – 75% dofinansowania pozostaje do dyspozycji Wydziału Elektrotechniki i Automatyki PG, natomiast pozostałe 25% dla Konsorcjanta Projektu – firmy AREX Sp. z o.o. Okres realizacji projektu STRATUS wynosi 42 miesiące, rozpoczął się w dniu 01.06.2023 r. i zakończy się w dniu 01.12.2026 r.

Partner politechniki – Zakład Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z Gdyni – specjalizuje się w projektowaniu i produkcji innowacyjnych, zaawansowanych technologicznie systemów dla obronności, rynku kolejowego i energoelektrycznego, jest też członkiem Grupy WB Electronics.

Źródło: https://eia.pg.edu.pl/aktualnosci/2023-09/dofinansowanie-dla-projektu-pk-szafir


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

DroneTech 2023 - podsumowanie VIII edycji wydarzenia

Następny

Kamery IP kopułkowe czy tubowe – porównanie rozwiązań

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *