AktualnościZe Świata

Latający lotniskowiec dla dronów?

Latający lotniskowiec dla dronów - DARPA

Amerykańska agencja DARPA odpowiedzialna za zaawansowane nowoczesne projekty głównie o militarnym przeznaczeniu ma pomysł na wydłużenie możliwości operacyjnych dronów. Rozwiązaniem byłby latający lotniskowiec dla mniejszych statków bezzałogowych.

Główną wadą większości UAS’ów jest ich ograniczony zasięg operacyjny. DARPA ma wstępny pomysł na przerobienie sprawdzonych samolotów C-130 lub bombowców B-52 na latające lotniskowce dla dronów. Mogłyby być transportowane na ich pokładzie nad teren operacji, nad którym drony opuszczałyby pokład samolotu a po wykonaniu misji z powrotem dokowały się na pokładzie.

Agencja poprzez stronę FBO.gov oficjalnie szuka osób oraz firm chętnych przy współtworzeniu podniebnego lotniskowca. Warunkiem jest m.in. przedstawienie pomysłu na wypuszczanie dronów z pokładu samolotów oraz przyjmowanie ich w sposób bezpieczny z powrotem na pokład latającego lotniskowca. Dodatkowo DARPA szuka pomysłów na przystosowanie sprawdzonych i obecnie używanych samolotów transportowych do tego celu. Pomysły i dokumenty można przesyłać jeszcze tylko przez tydzień – do 26 listopada 2014.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Studenci PG będą uczyć się obsługi dronów w ramach studiów

Następny

Największy polski bezzałogowiec oblatany!

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *