AktualnościLotnictwo wojskoweZ PolskiZastosowania dronów

SW-4 Solo RUAS/OPH – przetestowany bezzałogowy śmigłowiec z Polski

SW-4 Solo RUAS OPH

Spółka PZL-Świdnik będąca częścią grupy AugustaWestland produkującej cenione na świecie śmigłowce zakończyła demonstrację dla włoskiego Ministerstwa Obrotny Narodowej śmigłowca SW-4 Solo RUAS/OPH. Śmigłowiec SW-4 jest już sprawdzony i dobrze znanym śmigłowcem na rynku. To, co jest nowe w wersji Solo RUAS/OPH to fakt, że może on latać bez załogi – został on przerobiony przez PZL-Świdnik na śmigłowiec bezzałogowy zdalnie sterowany z zachowaniem jednak możliwości realizacji misji z załogą na swoim pokładzie. Wersja z oznaczeniami RUAS/OPH oznacza dokładnie: RUAS – Śmigłowcowy Bezzałogowy System Powietrzny (Rotorcraft Unmanned Air System); OPH – Opcjonalnie Pilotowany Śmigłowiec (Optionally Piloted Helicopter).

W ramach demonstracji SW-4 wykonał z sukcesem misję OPH, czyli z pilotem na pokładzie dla bezpieczeństwa wykonywania lotu gdyby zawiódł system zdalnego sterowania. Testy śmigłowca trwały od września ubiegłego roku i obejmowały m.in. manewry „hands off”, manewry przy zdalnym sterowaniu, wznoszenie, zawis, realizacja scenariuszy, monitoring systemu zdalnego sterowania i wiele więcej.

Zadania stawiane przez helikopterem SW-4 Solo to wykonywanie szerokiego zakresu misji na lądzie i nad wodą: operacje wywiadowcze, wsparcie z powietrza, rozpoznanie, monitoring, mapowanie i badania terenu, transport ładunków i pasażerów i inne. Ponieważ model jest w wersji OPH pozostał on wyposażony w sumie w 5 foteli (pilot + 4 pasażerów).

Prócz włoskich sił powietrznych, SW-4 Solo jest również wykorzystywany przez brytyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej do oceny możliwości technologii RUAS.

MQ-8C Fire Scout

Warto również wspomnieć, że liderem technologii RUAS polegającej na przeróbkach tradycyjnych śmigłowców na bezzałogowce są Stany Zjednoczone ze swoim śmigłowcem Bell 407 (MQ-8C Fire Scout) – zdjęcie powyżej.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dronestagram Photo Contest 2014 - rozstrzygnięcie

Następny

Jet-2 - odrzutowy dron jako ruchomy cel

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *