AktualnościPrzegląd prasy

Przegląd prasy dronowej – 17.02.2022 r.

Zapraszam na kolejny przegląd prasy, czyli aktualności z Polski i ze świata dotyczących branży dronów.

Pierwszy lot bezzałogowego Black Hawka

Dnia 5 lutego 2022 roku odbył się historyczny lot śmigłowca UH-60A Black Hawk, który bez pilota i załogi na pokładzie odbył swój pierwszy automatyczny 30-minutowy lot. Bezzałogowy Black Hawk został opracowany w ramach współpracy producenta – Sikorsky Aircraft z agencją DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Opracowany wspólnie przez obie firmy system ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System) jest swoistym autopilotem, który pozwala zaprogramować z góry trasę przelotu i wykonać cały lot od startu do lądowania zarówno z pilotem asystującym na pokładzie jak i całkowicie bezzałogowo. Do modyfikacji klasycznego śmigłowca załogowego wykorzystano autorską technologię producenta o nazwie Sikorsky MATRIX.

Źródło: https://defence24.pl/technologie/pierwszy-lot-black-hawka-bez-pilota-wideo


Dron do zbierania jabłek firmy Tevel Aerobotics Technologies

Firma Tevel Aerobotics Technologies opracowała drona do zbierania jabłek, który posiada ramię zdolne chwytać, zrywać i wkładać zerwane owoce do pojemników. Sam dron dzięki kamerom potrafi rozróżniać owoce dojrzałe i zdrowe od tych pozostałych. Firma rozpocznie testy pilotażowe w Hiszpanii, Włoszech i USA w gospodarstwach, w których sady zajmują powierzchnię ponad 100 hektarów.

Źródło: https://www.sadownictwo.com.pl/drony-do-zbioru-jablek-czy-zastapia-pracownikow


„Polscy producenci dronów” – nowy odcinek z serii Biznes Polska

Ukazał się nowy odcinek z serii Biznes Polska o polskich producentach dronów:

Więcej w artykule: https://tvrepublika.pl/Biznes-Polska-Jak-wyglada-polski-rynek-dronow,135847.html


CORUS-XUAM: w Szwecji odbędzie się testowy lot na odległość 52 km

W Szwecji trwają przygotowania do realizacji pierwszego automatycznego lotu drona na odległość 52km pomiędzy miastami Linköping i Norrköping. Lot będzie trwał 25 minut i odbędzie się jesienią (październik) 2022 r. Całość przedsięwzięcia jest realizowana w ramach projektu CORUS-XUAM, który obejmuje kilka dużych demonstratorów w Europie m.in. w Szwecji. Projekt realizuje pionierskie testy nowego trendu w transporcie: Urban Air Mobility – czyli szybkiego transportu miejskiego przy użyciu bezpilotowców, ale z pasażerem na pokładzie.

Więcej o projekcie: https://corus-xuam.eu/swedish-uam-drone-demonstration/


Medyczne loty długodystansowe w Polsce

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej poinformowała o rozpoczęciu w Polsce dalekodystansowych (ok. 60km) lotów medycznych z pomocą dronów transportowych. Loty będą prowadzone na trasie z Warszawy do Sochaczewa oraz w stronę Pułtuska – do tamtejszych szpitali.

Farada G1 - transport medyczny

Pisaliśmy o tym tutaj, a na stronie PAŻP oficjalny komunikat w tej sprawie: https://www.pansa.pl/ruszaja-regularne-loty-transportowe-bsp/.


MON podpisał umowę na kolejne zestawy BSP FlyEye

Dnia 15 lutego Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak na swoim koncie na Twitterze ogłosił, że MON podpisał pierwszą z zapowiadanych na ten rok umów na zakup BSP dla Wojska Polskiego. Będą do zestawy BSP FlyEye polskiej produkcji firmy Grupy WB. Umowa z Grupą WB ma wartość 50 mln zł brutto i obejmuje 11 zestawów bsp FlyEye, których dostawy zaczną się jeszcze w tym miesiącu a zakończą w marcu 2023 r.

Drony FlyEye pomagają strażakom w gaszeniu pożarów

Źródło: https://milmag.pl/mon-kupuje-kolejne-flyeye/

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Pierwsze regularne loty medyczne w Polsce - 17.02.2022 r.

Następny

Jak zaplanować bezpieczne loty dronem – bezpłatny webinar - 24.02.2022

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *