AktualnościLotnictwo wojskoweZastosowania dronówZe Świata

Laser Boeinga do niszczenia dronów

Boeing zaprezentował swój system antydronowy bazujący na wykorzystaniu lasera o dużej mocy, które może unieszkodliwić m.in. drony. Urządzenie o nazwie Compact Laser Weapons System jest niewielkie, w pełni mobilne, ciche i szybkie w działaniu i niezwykle skuteczne. Laser niszczy dowolny cel niewielkich rozmiarów (np. małe drony) poprzez naświetlanie go wiązką przez około 15 sekund. Jest już po testach przeprowadzonych przez firmę Boeing w ostatnim czasie na terenie Kalifornii oraz Nowego Meksyku, USA.

Sposób działania lasera Boeing możemy zaobserwować na poniższym filmie:

Niewidzialny dla ludzkiego oka promień lasera wymierzony w drona powoduję po kilkunastu sekundach jego zapalenie i unieszkodliwienie. Za utrzymywanie wiązki lasera na celu odpowiada specjalnie opracowany system. Broń ma zasięg kilkuset metrów (jak pokazują pierwsze skuteczne testy).

Warto przypomnieć, że nie jest to jedyny tego typu system antydronowy na świecie. Inne koncerny lotnicze również posiadają tego typu rozwiązania – chociażby Northrop Grumman (system o nazwie Directed Energy) czy Raytheon. Boeing podkreśla jednak, że jego system został zminiaturyzowany przy zachowaniu wysokiej skuteczności przez co będzie oferowany nie tylko dużym odbiorcom np. armii, ale również straży granicznej czy prywatnym firmom, które będą chciały strzec własnego nieba przed wrogimi dronami.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

IP: Start-upie, prezentuj broń!

Następny

Flimmer - latająco-pływający dron US Navy

1 Komentarz

  1. 9 lutego 2019 at 09:21 — Odpowiedz

    Własne niebo to ma jedynie Pan Bóg a nie jakieś firmy czy organizacje 🙂 .

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *