AktualnościZ Polski

Flytronic z certyfikatem ULC na produkcję dronów

FlytronicFlytronic – spółka z Gliwic wchodząca w skład WB Group jako pierwsza firma w Polsce dostała od ULC certyfikat o numerze P-001/01 uprawniającego do produkcji statków powietrznych kategorii specjalnej, czyli bezzałogowych dronów latających. Certyfikat został nadany dwa miesiące temu – 15 września 2014 roku. Tym samym nasz kraj może poszczycić się członkostwem w wąskiej grupie państw oficjalne produkujących drony.

Nadany przez ULC certyfikat nakłada na firmie Flytronic szereg obostrzeń związanych z produkcją BSL. Konstrukcje muszą spełniać konkretne wymogi techniczne, często zbliżone do wymogów stawianych załogowym statkom powietrznym. ULC będzie czuwał nad produkcją już od fazy projektowania, obliczeń wytrzymałości i aerodynamicznych właściwości, poprzez wytwarzanie części, montaż a następnie testy na ziemi i w locie. Jednocześnie nadanie takiego certyfikatu jest potwierdzeniem wysokich kwalifikacji firmy Flytronic, która spełnia wszystkie stawiane przez urząd wymogi do produkcji dronów.

Od teraz Flytronic może produkować seryjnie oraz projektować prototypowe konstrukcje dronów o masie nie przekraczającej 150kg.

Co również ważne (i ciekawe) nadzór ULC nie kończy się na produkcji dronów, bowiem bezzałogowce oficjalnie będą rejestrowane wg podobnych zasad rejestracji załogowych statków. Numery rejestracyjne będą miały schemat:

SP-X..|..

gdzie „SP” tradycyjnie oznacza „Statek Powietrzny”, „X” oznacza kategorię specjalną (bezzałogowce), a po nim następują dwie kolejne indywidualnie nadawane litery.

Flytronic - dron Manta SP-XFT - nr boczny 001

Pierwszym oficjalnie zarejestrowanym dronem Flytronic jest najnowsza konstrukcja – MANTA o numerze bocznym 001. Będzie to zarazem pierwszy dron, który będzie mógł poruszać się w cywilnej przestrzeni powietrznej na tych samych zasadach co samoloty załogowe.

Flytronic - Manta UAV

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Dron ratowniczy - latający defibrylator Aleca Momonta

Następny

Studenci PG będą uczyć się obsługi dronów w ramach studiów

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *