AktualnościZ Polski

Powstaje konsorcjum w celu realizacji systemu UTM i sprawdzenia koncepcji U-Space

Trzy firmy: krakowski FlyTech UAV, JSW Innowacje oraz dlapilota.pl sp. z o.o. powołały  konsorcjum w celu stworzenia, uruchomienia i przetestowania infrastruktury do realizacji koncepcji dronów w przestrzeni powietrznej miast (U-Space).

W ramach współpracy powstanie system, obsługujący automatyczne loty dronów poza zasięgiem wzroku, służący m.in. do autonomicznego monitorowania szkód górniczych, obiektów infrastruktury krytycznej oraz do bezpiecznej integracji lotu dronów z lotami samolotów załogowych.

Poligon U-Space / UTM - FlyTech UAV, JSW Innowacje i dlapilota.pl
Źródło: https://www.facebook.com/flytechuav/

Stworzony zostanie również poligon doświadczalny U-Space, zlokalizowany na terenie jednego z obiektów grupy JSW (okolice Kopalni Węgla Kamiennego Krupiński w gminie Suszec). Obejmie on powierzchnię 34 km2 z różnorodną przemysłową zabudową, infrastrukturą kolejową i energetyczną, oraz hałdą, nad którymi będą realizowane cykliczne autonomiczne obloty inwentaryzacyjne. Na jego potrzeby ma zostać stworzona strefa TRA.

Do testów ma zostać użyty bezzałogowiec firmy FlyTech UAV o nazwie Birdie, który zostanie wyposażony w transponder do testów (ADS-B opracowany przez partnera – firmę Aerobits) oraz system sterowania przy pomocy sieci komórkowej GSM. Co więcej – będzie on testowo wystrzeliwany z automatycznej katapulty i sterowany poprzez GSM na odległość. Na terenie wspomnianego poligonu ma powstać również wieża kontroli (póki co nie znam jeszcze szczegółów, jak będzie ona funkcjonować).

Wsparcie PAŻP i ULC

W celu rozwinięcia koncepcji konsorcjum będzie ściśle współpracowało z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Creotech Instruments – polską firmą z sektora kosmicznego, szczecińską firmą Aerobits – producentem niewielkich rozmiarów transponderów lotniczych oraz Wrocławskim Instytutem Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji w celu analizy i przetwarzania obrazów.

O poszczególnych firmach

JSW Innowacje stanowi zaplecze badawczo-rozwojowe dla Grupy Kapitałowej JSW. FlyTech UAV to producent dronów do profesjonalnych zastosowań, m.in. na potrzeby geodezji, górnictwa i ochrony środowiska – m.in UAV Birdie, którego miałem okazję pooglądać z bliska. Aplikacji DroneRadar chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, ale jeśli trzeba… to aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której można sprawdzić możliwość wykonania lotu UAV w danym miejscu w Polsce. Pisałem o niej wielokrotnie więc odsyłam do tagu #droneradar. Twórcą aplikacji, która jest wersją rozwojową większego systemu obsługi ruchu bezzałogowego (UTM) jest właśnie spółka dlapilota sp. z o.o..

U-Space to europejska koncepcja wydzielenia w miastach specjalnej przestrzeni powietrznej, dedykowanej dronom. Istotą U-Space jest umożliwienie lotu wielu platform bezzałogowych w jednym czasie, w dużym stopniu autonomicznie, w celu realizacji usług dla mieszkańców miast, samorządów, przedsiębiorców czy przemysłu. Ważnym aspektem jest bezkolizyjność lotów, a także integracja dronów z lotami załogowymi (samoloty, śmigłowce).

Konsorcjum polskich firm zaowocuje rozwinięciem innowacyjnych technologii i upowszechnieniem usług z użyciem dronów na całym świecie.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Brytyjski projekt Flying High Challenge

Następny

Przegląd prasy - 22/03/2018

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *