AktualnościZe Świata

Raport GUTMA: usługi sieci komórkowych dla operatorów UAS

Powstał raport dotyczący usług sieci komórkowych dla operatorów dronów opracowany przez stowarzyszenie GUTMA (Global UTM Association). Ten kompleksowy dokument stanowi znaczący krok w zakresie promowania wykorzystania sieci bezprzewodowej w operacjach dronów, identyfikuje potrzeby operatorów UAS i zarazem możliwości sprostania tym potrzebom przez obecne możliwości operatorów sieci komórkowych (MNO). Raport można pobrać nieodpłatnie.

Raport stowarzyrzenia GUTMA moża pobrać ze strony: https://gutma.org/gutma-mobile-network-services-for-drone-operators-report/.

Główne cele jakie postawili sobie autorzy raportu to:

  1. Identyfikacja potrzeb komunikacyjnych: wymagania operatorów dronów dotyczące wymiany danych i komunikacji są kluczowe dla skalowalnych i dochodowych usług sieci komórkowych. Raport omawia te potrzeby pod kątem czasu i wartości dla operacji z użyciem BSP.
  2. Omówienie usług sieci komórkowych: w raporcie zostały opisane obecne i przyszłe usługi sieci komórkowych, które obsługują operacje dronów, określono również priorytety ich rozwoju.
  3. Macierz funkcji i wartości: raport przedstawia macierz, która ma pomóc w dopasowaniu najważniejszych wymagań operatorów dronów do usług sieci komórkowych, promując większą integrację sieci komórkowych z ekosystemem dronów.

Kluczowe kwestie, które zidentyfikował raport po przeprowadzeniu analizy rynkowej:

  1. Potrzeby operatorów dronów: Niezawodna i solidna łączność zarówno powietrzna jak i naziemna są niezbędne do zapewnienia łącza C2 (dowodzenia i kontroli), przesyłania strumieniowego danych w czasie rzeczywistym oraz przestrzegania ram regulacyjnych związanych z UTM i sieciową zdalną identyfikacja (RID).
  2. Wyzwania w usługach sieci komórkowych: sieci komórkowe, tradycyjnie projektowane dla użytkowników naziemnych, stanowią wyzwania dla operacji lotniczych, w tym zakłócenia sygnału i ograniczenia zasięgu. Jednak postęp związany z rozwojem sieci 5G jest w stanie zapewnić znaczną poprawę przepustowości, opóźnień i łączności.
  3. Dopasowanie strategiczne: potrzebna jest większa współpraca między operatoroami SBSP a operatorami komórkowymi. Raport proponuje macierz funkcji i wartość, aby zapewnić współpracę obu branż w celu zaspokojenia potrzeb operacyjnych i promowania innowacji.

W raporcie podkreślono znaczenie zwiększenia wykorzystania sieci komórkowych przez operatorów dronów. Warto również zacieśnić współpracę między operatorami SBSP i MNO w celu rozwiązania kluczowych wyzwań. Wykorzystując nowe technologie i wypełniając luki między sektorami dronów i telekomunikacji, można zwiększyć skalowalność, bezpieczeństwo i rentowność usług dronów.


Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Postępowanie UOKiK: porozumienie cenowe 4 firm dronowych?

Następny

Konsultacje publiczne JARUS dla Highly Complex Systems

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *