AktualnościZ Polski

Testy PansaUTM – zachęcamy do udziału!

W imieniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w testach systemu PansaUTM umożliwiającego elektroniczną koordynację lotów bezzałogowych statków powietrznych i cyfrowe zarządzanie wnioskami oraz zgodami na loty w polskiej przestrzeni powietrznej.

PansaUTM jest wspierana technologicznie przez Hawk-e Sp. z o.o. i DroneRadar Sp. z o.o. System zintegrowany jest z aplikacją DroneRadar 2, której nowa wersja obsługująca funkcjonalności PansaUTM ukazała się 28.11.2019 r i jest dostępna do pobrania w sklepach Google Play i Apple App Store.

Uwaga! PansaUTM jest w procesie akredytacji mającej na celu pełne dopuszczenie do użytku operacyjnego i w chwili obecnej działa testowo, przez co prosimy o wyrozumiałość. Oznacza to, że zgłoszenia lotów VLOS/BVLOS odbywają się według dotychczasowych obowiązujących procedur.

Podstawowe funkcjonalności PansaUTM

Na początek udostępniono podstawowe funkcjonalności systemu:

1. Stwórz swój profil w module dFPL systemu PansaUTM na utm.pansa.pl (obecnie system należy uruchamiać poprzez przeglądarkę Chrome) podając swoje podstawowe danej, dodaj swoje drony, swoje uprawnienia i inne istotne informacje. Przy zakładaniu swojego konta koniecznie podaj ten sam numer telefonu, jaki masz przypisany w aplikacji DroneRadar. Pozwoli to na automatyczny przepływ informacji pomiędzy aplikacją a systemem (nie będziesz musiał przepisywać m.in. numerów wydanych zgód).

2. Zapoznaj się z instrukcją użytkowania aplikacji DroneRadar 2. Pamiętaj, że instrukcje będą stopniowo uaktualniane. Instrukcja obsługi nowej aplikacji pojawiła się również w wersji wideo:

3. Wykonując lot w przestrzeni niekontrolowanej zrób Check-In. Stajesz się w ten sposób widoczny dla Służb Ruchu Lotniczego (FIS oraz personelu Działu Zarządzania Operacjami BSP) – Twój lot nie wymaga akceptacji aczkolwiek możesz spodziewać się próbnych komunikatów wysyłanych przez PAŻP. Obserwuj komunikaty w aplikacji DroneRadar 2 i staraj się potwierdzać ich odbiór.

4. Planując lot w CTR:

  • a. Postępuj zgodnie ze standardową procedurą zgłoszenia lotu opisaną na stronie PAŻP. Złóż formularz zgłoszenia lotów i oczekuj warunków wykonywania lotów w formie tradycyjnej (PDF przesłany na twój adres e-mail) lub dla osób upoważnionych do korzystania z uproszczonej procedury wcześniej należy wysłać mail na rpa@pansa.pl.
  • b. Następnie stwórz swoją misję za pomocą PansaUTM na stronie utm.pansa.pl i wyślij ją do akceptacji PAŻP wraz z załączonymi warunkami otrzymanymi na e-mail. W tytule misji dodaj „nazwa + zgodnie z otrzymanymi warunkami”  – przykład: „Loty foto – Warszawa ul. Chmielna – zgodnie z otrzymanymi warunkami”.
    Otrzymasz swój unikalny identyfikator oraz elektroniczną odpowiedź w systemie na złożony wniosek (pracujemy 7-15 od pn. do pt. więc prosimy o wyrozumiałość jeśli nie odpowiemy w porę jednak będziemy odpowiadać również po czasie ). Przeczytaj uważnie dodatkowe informacje w wysłanej przez PAŻP akceptacji planu lotu i postępuj zgodnie z nimi – będą takie same jak te które otrzymałeś w odpowiedzi na wysłany formularz zgłoszenia lotów.
  • c. Przed lotem, wybierz swoją zaakceptowaną uprzednio przez PansaUTM misję w aplikacji DroneRadar 2, zrób Check-In, wykonaj telefon TWR (o ile wymagany – nie dzwonimy na TWR Warszawa Okęcie) i uzyskaj zgodę na start. Po zakończeniu lotu, koniecznie anuluj Check-In i powiadom telefonicznie TWR (o ile wymagane – nie dzwonimy na TWR Warszawa Okęcie).

Uwaga! W o obecnej fazie testów rozpoczęcie startu operacji wymaga otrzymania (o ile konieczne) zgody TWR w sposób tradycyjny (telefoniczny) a uzyskanie zgody z systemu PansaUTM przez aplikację DroneRadar 2 nie jest wymagane.

Tym samym w pierwszej fazie testów na Twój Check-In możesz nie otrzymać odpowiedzi – nie przejmuj się tym. Aczkolwiek obserwuj swoją aplikację, gdyż możesz spodziewać się próbnych komunikatów wysyłanych przez PAŻP. W żadnym przypadku nie są one wiążące – obowiązują wyłącznie ustalenia telefoniczne.
W pierwszej kolejności do testów przystąpią TWR Poznań oraz FIS Gdańsk, stąd tu można spodziewać się licznych cyfrowych odpowiedzi po stronie PAŻP.

Kiedy PansaUTM będzie do użytku operacyjnego?

O wdrożeniu operacyjnym systemu będziemy informować na bieżąco, nastąpi wtedy pełne przejście na cyfrową koordynację lotów przez system PansaUTM, a uzyskiwanie zgód (w miejscach gdzie jest konieczne) na loty BSP odbywać się będzie poprzez złożenie misji w PANSA UTM, a po jej akceptacji koordynacji lotów z TWR za pomocą DroneRadar.

Planowane uruchomienie operacyjne systemu planowane jest w pierwszej połowie 2020 r. Do tego czasu wszelkie informacje zwrotne odnośnie działania systemu są mile widziane. Prosimy o ich przekazywanie drogą elektroniczną na adres: pansautm@pansa.pl.

Misje testowe dla każdego!

Nie wykonujesz lotu a chcesz zobaczyć jak to działa ? Wyślij nam plan lotu za pomocą modułu dFPL PansaUTM wpisując w nazwę misji „misja testowa”.

Zapraszamy do testów! ? Zacznijcie już dziś, bo w przyszłości tak to będzie wyglądać!

Treść tego materiału pochodzi wprost z komunikatu PAŻP wystosowanego do wszystkich operatorów WNIOSKUJĄCYCH O WARUNKI LOTÓW VLOS W STREFACH CTR.

Jeśli treść powyższego artykułu była dla Ciebie przydatna lub ciekawa możesz postawić mi kawę, którą uwielbiam i motywuje do dalszego pisania ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poprzedni

Co z tym ubezpieczeniem OC?

Następny

Specjalny konkurs Aerial Photo & Video na 5-lecie SkyPixel

Brak komentarzy

Skomentuj artykuł

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *